Хвороби артерій
До числа найпоширеніших захворювань серцево-судинної системи належить гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертензія, гіпертонія), яка характеризується підвищеним артеріальним тиском (від \(140\)/\(90\) мм рт.  ст. і вище).
На початковій стадії хвороби артеріальний тиск підвищується не постійно і легко піддається нормалізації при дотриманні відповідного режиму праці та відпочинку, дієти і вживання призначенних ліків.
При виражених стадіях відбуваються структурні зміни нирок (ниркова недостатність), серця (інфаркт, ішемічна хвороба серця), головний мозок (інсульт).
 
Атеросклероз — звуження просвіту артерій за рахунок відкладення на їх стінках жироподібних речовин. Ці відкладення називають атеросклеротичними бляшками, які можуть або зробити кровотік недостатнім для нормальної роботи серцевого м'яза, або зовсім припинити потік крові по судині. Бляшки складаються, головним чином, з жироподібної речовини — холестерину.
На поверхні цих бляшок починають осідати тромбоцити, що викликають утворення тромбу і звуження просвіту судин. У результаті може сформуватися тромб, остаточно закупорює судину.
 
бляшка.png
 
Інсульт — порушення кровообігу в головному мозку, що виникає внаслідок крововиливів у мозок. Інсульт спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій.
 
Дистонія — зміна тонусу артерій, що спричинює порушення кровообігу і кровопостачання органів киснем і поживними речовинами. У людини з'являються запаморочення, озноб, серцебиття, оніміння кінцівок. Дистонія може призвести до розвитку інших патологій, наприклад, мігрені.
 
Хвороби вен
Внаслідок нерівномірного розширення вен, слабкості їх стінок може розвиватися варикозне розширення вен, що супроводжується неспроможністю клапанів і порушенням кровотоку. Людина відчуває важкість у кінцівках, при ходіння ноги стомлюються. Часто наприкінці дня ноги набрякають. Періодично може виникати тупий або пронизливий біль і судоми в ногах.
 
Ускладненням варикозного розширення вен може бути тромбофлебіт — закупорювання вени згустком крові (тромбом). При тромбофлебіті вени напружені, болючі при доторкуванні, шкіра над ушкодженою ділянкою червонів, може підвищитись температура тіла.
 
Значення тренування серця для попередження захворювань серцево-судинної системи
Нормальній роботі серця сприяють фізичні вправи, посильна праця, активний спосіб життя.
При зниженні фізичних навантажень серцевий м'яз слабшає. Наприклад, на \(70\)-ту добу повної нерухомості розміри серця зменшуються на \(13\) - \(18\) %.
 
Для того щоб тренувати серце, зовсім не обов'язково купувати спеціальні тренажери. При звичайній фізичній роботі збільшується об'єм крові, що протікає через серцевий м'яз, поліпшується постачання її киснем і поживними речовинами, що сприяє її зміцненню і розвитку. Якщо людина проходить за день хоча б декілька кілометрів, то цього навантаження буде цілком достатньо для підтримки серцевого м'яза у хорошому стані. Фізичні вправи і спортивні ігри, ускладнюються з віком, тренують мускулатуру тіла, одночасно тренуючи серцевий м'яз.
 
серце001.jpg