Завдяки генетичній інженерії особливо швидко розвиваються сільськогосподарський та медичний напрями досліджень.

В сільському господарстві генетична інженерія відкрила перспективи створення трансгенних організмів із заздалегідь запланованими властивостями. За останні \(15\) років пройшли польові випробування близько \(25000\) різних трансгенних культурних рослин. Для поліпшення властивостей культур науковці намагаються зробити їх стійкими до засухи, заморозків, шкідників, а також щоб могли фіксувати азот. Розвинуто індустрію трансгенних тварин, які широко використовуються для наукових цілей, як джерело органів для трансплантації, як виробники білків, для тестування вакцин та ін. Одним з найперспективніших напрямів є «вирощування ліків на фермі» — отримання з молока трансгенних тварин великої кількості білків, що застосовуються у медицині. За участі штамів мікроорганізмів вже сьогодні отримують інсулін, інтерферони, гормон росту, ферменти, вітаміни, вакцини, антитіла та ін.
 
Генетична інженерія допомагає медикам боротися з хворобами.
Генотерапія — сукупність методів лікування спадкових, онкологічних, деяких вірусних захворювань шляхом внесення змін у генетичний апарат клітин пацієнтів з метою спрямованої зміни генних дефектів або надання клітинам нових функцій.
У генотерапії виокремлюють такі види, як:
  • соматична генотерапія — введення генів у соматичні клітини пацієнта;
  • позаорганізмова генотерапія — введення генів у культивовані клітини і пересадка цих клітин пацієнтам.
Перенесення генів через вірусні вектори називається трансдукцією, а перенесення через невірусні вектори — трансфекцією.
 
Нині у світі близько \(400\) проектів проходять клінічні випробування, серед яких проекти лікування гемофілії та пухлин мозку вже на завершальному етапі. 
 
З метою запобігання інфекційним хворобам створюються ДНК-вакцини — генетичні структури, що після введення в клітину забезпечують синтез білків, призначених для формування імунних реакцій — гуморального та клітинного імунітету.
 
Зазначимо, що генетична інженерія може призвести до утворення небезпечних типів ДНК. Через те усім спеціалістам, які проводять дослідження та впроваджують у життя здобутки генетичної інженерії, слід мати на увазі теоретичний ризик того, що штучно створені генетичні структури можуть сприяти виникненню небезпечних організмів з непередбаченою інфекційністю й негативним впливом на екологію.
Генетичні структури, створені за допомогою генетичної інженерії, можуть значною мірою сприяти розв’язуванню проблем людства.
Джерела:
Біологія : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2017. с. 274 - 275.