Під час еволюції поєднуються й закономірно зміняють один одного різні шляхи досягнення біологічного прогресу, якими є ароморфози, ідіоадаптації та загальна дегенерація.
Ароморфози (морфофізіологічний прогрес) — еволюційні зміни, що підвищують рівень організації організму в цілому і відкривають нові можливості для пристосування до різноманітних умов існування.
Прикладами ароморфних еволюційних змін є виникнення кровоносної системи у кільчаків, поява серця у молюсків, виникнення щелеп у риб, поява насіння у насінних рослин, утворення квітки й плоду в покритонасінних та ін.
Ідіоадаптації — еволюційні зміни, що мають характер пристосування до певних умов і не змінюють рівень організації організмів.
Прикладами ідіоадаптивних змін є різноманітна будова квіток чи плодів покритонасінних, кінцівок у птахів чи ссавців.
Загальна дегенерація (морфофізіологічний регрес) — явище спрощення організації та зниженням активних функцій частини органів у процесі еволюції.
 Прикладами загальнодегенеративних змін є зникнення у паразитів органів чуттів, травної системи та ін.
 
В історії розвитку органічного світу різні шляхи еволюції є взаємопов’язаними. Ароморфози визначають етапи в розвитку органічного світу, піднімають організацію групи на вищий рівень еволюції і відкривають перед нею нові можливості для освоєння середовища. Подальший розвиток йде шляхом ідіоадаптацій, які забезпечують освоєння
доступної різноманітності умов. Під час переходу організмів у простіші умови формування пристосувань супроводжується спрощенням будови.
Основними шляхами досягнення біологічного прогресу є ароморфози, ідіоадаптації та загальна дегенерація.
Джерела:
Соболь В.І. Біологія: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. — Кам'янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2017. стр. 200.