Теорія:

Питання про походження життя є одним з найскладніших питань природознавства. Точної відповіді на нього немає, проте існує безліч гіпотез.
 
1. Гіпотеза Божественного походження життя (креаціонізм)
 
Згідно цієї гіпотези всі живі організми на Землі були створені Богом. Вони спочатку були досконалими і зберігаються в незмінному вигляді. Причому створення світу відбулося один раз, тому його розвиток є неможливим.
 
Креаціонізм приймає життя як даність і не робить спроб пояснення походження життя природними законами природи.
 
2. Гіпотеза самовільного зародження життя
 
Ця гіпотеза стверджує про багаторазове мимовільне виникнення живих організмів з неживої матерії. В середні віки багатьом «вдавалося» спостерігати появу живих організмів (хробаків, личинок комах, мишей, цвілевих грибів) в гниючих залишках організмів.
 
У 1668 році італійський лікар Франческо Реді експериментально спростував ці уявлення. Він помістив шматочки м'яса в посудини, частину з яких закрив марлею. У відкритих судинах незабаром з'явилися личинки мух, а в закритих їх не було. Так було доведено неможливість самозародження мух у гниючому м'ясі. Реді висунув принцип «все живе — від живого».
 
Остаточно спростувати гіпотезу спонтанного виникнення живих організмів вдалося у 1859 році французькому мікробіологові Луї Пастеру. Він експериментально встановив, що не можуть мимовільно з'являтися також і мікроорганізми. Стерильний бульйон Пастер помістив у спеціальні колби з довгими \(S\) - подібними шийками. Частина колб залишалася відкритою. У відкритих колбах незабаром з'явилися і стали розмножуватися бактерії. У колбах із загнутими витягнутими шийками, які були своєрідними пастками для бактерій, бульйон залишався стерильним.
 
пастер.jpg
 
До кінця \(19\) століття практично всі вчені визнали, що живі організми виникають тільки від інших живих організмів.
 
3. Гіпотеза панспермії
 
У 1865 році німецький вчений Гедеон Ріхтер вперше висловив ідею про космічне походження життя на Землі. Згідно з його гіпотезою життя було занесено з інших планет. Прихильники космічного походження життя вважають, що життя на Землю було занесено випадково або навмисно космічними прибульцями. Проте залишається відкритим питання про виникнення життя в космосі.
 
4. Біохімічна гіпотеза
 
У 1924 році радянський біохімік Олександр Іванович Опарін і у 1929 році англійський біохімік Джон Холдейн висунули гіпотезу про те, що життя виникло з неорганічних речовин у специфічних умовах стародавньої Землі.
 
У 1947 р англійський учений Джон Десмонд Бернал, базуючись на гіпотезі Опаріна — Холдейна, сформулював гіпотезу біопоеза, яка характеризує три етапи формування життя на Землі.