Основні поживні речовини для клітин — це амінокислоти, жирні кислоти й глюкоза. Дихання є процесом, за якого ці речовини розщеплюються й вивільняють хімічну енергію. Виокремлюють два основні типи клітинного дихання: анаеробний та аеробний.
Характерне для клітин організмів, які живуть в безкисневих умовах (наприклад, молочнокислі бактерії, паразитичні черви, глибоководні безхребетні). У клітинах аеробних організмів цей механізм завжди передує кисневому розщепленню поживних речовин. За анаеробного дихання кінцевим продуктом є органічні молекули молочної кислоти (). Під час анаеробного дихання виділяється значно менше енергії, ніж під час аеробного.
Розщеплення органічних речовин відбувається з утворенням кінцевих продуктів окиснення і . Аеробне дихання характерне для переважної більшості еукаріотичних клітин. Починається гліколізом у цитоплазмі й продовжується в мітохондріях. Аеробне окиснення відбувається з використанням кисню як акцептора (приймача) електронів і протонів Гідрогену з утворенням води. Аеробне — найдосконаліший спосіб отримання енергії. Його енергетичний ефект приблизно в \(20\) разів більший, ніж під час анаеробного дихання.
Анаеробне дихання — сукупність процесів, які здійснюють біологічне окиснення поживних речовин і отримання енергії за відсутності кисню.
Аеробне дихання — сукупність процесів біологічного окиснення поживних речовин і отримання енергії за участі кисню.
Процеси дихання подібні за багатьма ознаками в клітинах організмів різних царств живої природи. Ознаками подібності є утворення таких універсальних речовин, як піровиноградна кислота й АТФ, використання кисню в ролі акцептора електронів й Гідрогену, розщеплення до кінцевих продуктів і , використання подібних ферментів тощо.
Дихання клітини (клітинне дихання) — це сукупність процесів біологічного окиснення поживних речовин з вивільненням хімічної енергії, що акумулюється в АТФ.
Джерела:
Біологія: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В.І. Соболь. — Кам'янець-Подільський: Абетка, 2017. с. 80 - 81.