Включення — це непостійні утвори у цитоплазмі, представлені у вигляді гранул, крапельок чи кристаликів, які служать для забезпечення життєдіяльності клітини, або з'являються в результаті її функціонування.
Види клітинних включень:
  • трофічні — до них належать краплинки нейтральних жирів, що можуть накопичуватися у цитоплазмі та використовуються за необхідності. Іншим видом трофічних включень є глікоген — полісахарид, який може відкладатися у гіалоплазмі тваринних клітин.
зерна крохмалю.png
Зерна крохмалю у бульбах картоплі
  • Секреторні — зазвичай округлі утворення різних розмірів, що містять біологічно активні речовини, які утворюються у клітинах в процесі життєдіяльності (наприклад, крапельки слини у клітинах слинних залоз).
  • Екскреторні — містять непотрібні, або навіть шкідливі продукти метаболізму, що підлягають видаленню із клітини (наприклад, сечова кислота — у клітинах нирок, жовчні пігменти — у клітинах печінки).
  • Пігментні — це каротин, пилові частинки, барвники, гемоглобін, меланін, тощо. Їх наявність у цитоплазмі може змінювати колір тканини чи органа тимчасово, або постійно.
еритроцити.jpg
Гемоглобін в еритроцитах крові
  • Неспецифічні включення — невластиві живій нормальній клітині (наприклад, частинки туші при татуюванні, включення вугілля, ферум оксидів, силіцію — у клітинах легень).
Джерела:
https://naurok.com.ua/prezentaciya-citoplazma-biologiya-10-klas-7355.html