Хромосоми (від грец. хроматос — забарвлений, сома — тільце) — структури клітин еукаріотів, що забезпечують збереження, розподіл та передачу спадкової інформації.
Частіше за інших першовідкривачем хромосом називають німецького анатома В. Флеммінга (\(1843\) –\(1905\)). Саме він застосував анілінові барвники для обробки ядерних структур. Термін «хромосоми» у \(1888\) році ввів у науковий обіг Г. Вальдеєр (\(1836\) –\(1921\)). Ці дослідження започаткували цитогенетеку — розділ, що вивчає роль хромосом у спадковості.
 
Хромосоми формуються з ядерного матеріалу хроматину перед поділом клітин. У їхньому складі основна частка припадає на ДНК та ядерні білки. Нуклеотиди ДНК кодують спадкову інформацію, а ядерні білки-гістони організовують компактне просторове розташування молекул ДНК для зберігання цієї інформації. Перед поділом клітини однохроматидні хромосоми подвоюються, ущільнюються й стають двохроматидними. Відбуваються ці процеси для розподілу й передачі спадкової інформації наступному поколінню клітин. 
 
Кількість хромосом у клітинах еукаріотів різних видів є різною і не залежить від рівня організації, а також не завжди вказує на філогенетичну спорідненість.

Основні функції хромосом взаємо пов’язані з будовою. Для збереження, розподілу та передачі спадкової інформації в хромосомах наявні такі елементи будови, як сайти початку реплікації, центромери і теломери.
 
Сайти початку реплікації — послідовність нуклеотидів, що визначає початок самоподвоєння молекули ДНК.
 
Центромера — частина хромосоми, що поділяє її на два плеча. На ній розташовуються білки-кінетохори, до яких під час розподілу генетичного матеріалу прикріплюються нитки веретена поділу.
 
Теломери — ділянки на кінцях лінійних хромосом, що складаються із великого числа повторів і перешкоджають їх з’єднанню між собою та відновленню за допомогою ферменту теломерази втрачених після поділу ділянок. Теломера коротшає із кожним поділом клітини.
Хромосоми є матеріальними носіями спадковості усіх еукаріотичних організмів, і їхні функції тісно взаємопов’язані з хімічним складом та будовою.
Джерела:
Соболь В.І. Біологія: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. — Кам'янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2017. стр. 102