Ембріогенез — період онтогенезу від зиготи до народження.
Перебіг ембріогенезу в різних організмів відбувається по-різному, але можна виокремити подібні особливості. Так, загальними процесами ембріогенезу рослин і тварин є:
  • мітотичні поділи зиготи;
  • диференціація клітин;
  • утворення тканин (гістогенез);
  • утворення органів (органогенез) та ін.
Всі ці процеси здійснюються під контролем генів. За відкриття, що стосуються генетичного контролю на ранніх стадіях ембріогенезу, Е. Льюїс, К. Нюсляйн-Фольгард та Е. Вішаус були удостоєні Нобелівської премії з фізіології та медицини (\(1995\)).
 
Ембріогенез рослин розглянемо на прикладі покритонасінних.
Він має такі етапи: 
1) утворення із зиготи зародкової твірної тканини;
2) утворення зародкових органів — корінця й пагінця;
3) формування насінини.
 
Реалізація спадкової інформації зиготи на початкових етапах відбувається в маточці квітки. Результатом ембріогенезу у квіткових рослин є насінина, що містить зародок та запас поживних речовин. Утворення постійних тканин та органів рослини відбуватиметься вже після проростання.
 
Ембріогенез тварин розглянемо на прикладі хордових. Він відбувається в яйці або всередині материнського організму і складається з етапів дроблення, гаструляції та органогенезу.
 
Дроблення — ряд послідовних мітотичних поділів зиготи, що закінчуються утворенням одношарової стадії — бластули. Основним клітинним механізмом розвитку на цьому етапі є поділ клітин, що відбувається дуже швидко. Кількість клітин-бластомерів збільшується внаслідок мітозу, але росту немає.

Гаструляція — це процес формування дво- або тришарового зародка — гаструли. Ріст клітин під час гаструляції не відбувається. Основними проявами поведінки клітин є переміщення (міграція) клітин, завдяки чому утворюються зародкові листки: зовнішній шар — ектодерма, внутрішній — ентодерма та середній — мезодерма. На етапі гаструляції суттєву роль відіграють взаємодії клітин, що забезпечує узгоджене формування окремих частин організму.

Гістогенез й органогенез — утворення тканин та органів — здійснюються завдяки мітозу, росту, міграціям й диференціації клітин. У зародка тварин із зародкових листків формуються епітеліальні, сполучні, м’язові та нервова тканини, які утворюють органи.
 
Перед народженням зародок має органи, притаманні дорослому організмові, здатність до самостійного живлення і активного переміщення.
Основними стадіями ембріогенезу є дроблення, гаструляція, гістогінез та органогенез.
Джерела:
Соболь В.І. Біологія: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. — Кам'янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2017. стр. 134 - 135.