Похила площина є простим механізмом, який використовують для того, щоб зекономити силу при вертикальному переміщенні різних вантажів.
Похилі площини є на всіх в'їздах наверх, наприклад, на в'їздах на міст або на багатоповерхову автостоянку. Похилу площину використовують, щоб затягнути або закотити важкий вантаж нагору, оскільки так легше подолати силу тяжіння Землі, ніж піднімати вантаж вертикально вгору.
 
slīpā-plakne-spēka-ietaupījums.png
 
Чим більшим є відношення довжини похилої площини до її висоти, тим більший виграш в силі. Якщо довжина похилої площини l і висота h, тоді виграш в силі становитиме n=lh разів.
Приклад:
Якщо довжина похилої площини l=10 м і висота похилої площини h=2 м, то виграш у силі буде в n=lh=102=5 разів.
Зверни увагу!
За допомогою похилої площини досягається виграш в силі, але програємо у відстані.
ступени.jpg
  
Сходи утворюють похилу площину, і, чим крутіше похила площина, тим важче нею зійти вгору.
 
винт.jpg
  
Гвинт є різновидом похилої площини.
Якщо навколо циліндричної поверхні гвинта створити кручену нарізку, отримаємо похилу площину.Чим більш похилою є утворена площина, тим дрібніше нарізка, і тим легше закрутити гвинт, наприклад, у дерево.
  
ķīlis.png
 
Ще одним різновидом похилої площини є клин.
 
Клин утворюють одна або дві складені разом похилі площини. За принципом клина працюють, наприклад, ножі, голки, сокири та рубанки. Сила, яка діє на верхню поверхню клина, ділиться на сили, спрямовані у бічні сторони. Чим менше кут скосу клину, тим більший виграш у силі можна отримати.