Міст — це створений з міцного матеріалу перехід через поглиблення на поверхні землі, наприклад, через річку, канаву або ущелину.
Міст використовують для того, щоб подолати ці перешкоди пішки або транспортом. Міст може мати різні конструкції — за матеріалом виготовлення або за складністю, починаючи від найпростішої дошки або колоди, перекинутої через перешкоду, до найскладніших інженерно-технічних споруд, виконаних з композитних матеріалів.
Міст «Золоті ворота» у Сан-Франциско, США
При створенні конструкції моста необхідно враховувати, як конструкцією розподіляються сили, що діють на міст. Для того, щоб міст був стабільний, необхідно, щоб всі докладені до нього сили знаходились у рівновазі.
Основні види мостів
Це найпростіший вид моста, що складається з двох або декількох опор, на які покладена балка, настил, пластина або інша більш складна конструкція. Це — один з найбільш стародавніх видів мостів.
Другий найдавніший вид мостів — це міст, який спирається на арки.
Сила, яка діє на проліт мосту, розділяється в опорі на дві частини, в кожній з яких вона перенаправляється по колу в бік основи опори.
У консольному мості використовується спеціальна конструкція, в якій на два опорних прольота укладається третій з тим, щоб зменшити навантаження на опори.
Підвісний міст або вантовий міст Використовуються також конструкції, в яких дорожнє полотно підтримується системою прямолінійних канатів, закріплених безпосередньо на пілонах. Такі мости називаються вантовими.
Троси перерозподіляють навантаження з прольотів моста на опорні башти, а ті в свою чергу, перенаправляють її в сторону основи, до землі.
Приклад:
Зображений вище на фотографії міст «Золоті ворота» є підвісним або вантовим мостом.
Кожному виду мостів відповідають кілька можливих конструкцій, які визначають зовнішню форму частин і елементів мосту, їх будову і дію.
Приклади конструкцій моста найпростішого виду
конструкція Прата
конструкція Уоррена (Warren)
конструкція K-дизайну (K-truss)
конструкція Балтімора (Baltimore)