Вулканізм — це вилив магми на поверхню суші або дно океанів по тріщинах або трубоподібним каналах.
Извержение вулкана 1.jpg Извержение вулкана 2.jpg
 
Вулканізм — гарне, але дуже грізне природне явище, яке супроводжується підземним гулом, потужними вибухами, сильними землетрусами і зливами. Воно пов'язане з виходом магми на поверхню суходолу або дна океану, тобто з явищем, яке називається виверженням.
Лава — вогненно-рідка розплавлена речовина земних надр, виливається на земну поверхню під час вивержень вулканів. Лава відрізняється від магми тим, що у процесі виверження з неї випаровуються гази і пари води.
Магма, яка виливається, перетворюється у потоки лави. Крім лави при виверженні викидаються тверді уламки гірських порід, гази і пари води. Уламків часто буває більше, ніж самої лави. Найдрібніші уламки утворюють вулканічний попіл.
 
Виверження проходять по-різному. В океанах магма часто виходить на поверхню по довгих тріщинах у земній корі. В цьому випадку застигла лава утворює протяжні вулканічні ланцюги.
 
Трещина 2.png
Магма може виливатися і через вузькі канали, за формою схожі на труби. В цьому випадку утворюється конус вулкана.
 
Канал 2.png
Вулкан — височина (найчастіше гора конусоподібної форми), що виникає над каналами і тріщинами в земній корі, по яким на земну поверхню вивергаються лава, попіл, гарячі гази, пари води і уламки гірських порід.
Будова вулкана
строение вулкана 2.png
Кратер (від грец. «кратер» — чаша) — чашоподібне поглиблення на плоскій вершині вулкана.
 
Жерло — трубоподібний канал, по якому магма виливається на поверхню.
 
Вулканічний осередок — підземний резервуар магми.
 
Вулканічний попіл — один із продуктів подрібнення магми. Складається з двох частин пилу і піску менше \(2\) мм у діаметрі.
 
Боковий кратер — побічний кратер вулкана, розташований на його схилі та представляє собою закінчення вивідного каналу, що відходить від центрального жерла.
Майже \(2000\) років люди пам'ятають про виверження вулкана Везувій (Італія) \(24\) серпня \(79\) р. н. е. Це виверження знищило три багатих давньоримських міста — Стабію, Геркуланум і Помпеї.
 
Последний день Помпеи.jpg
К. Брюллов. Останній день Помпеї
При виверженнях можуть спостерігатися сильні вибухи. Такі виверження викликають жахливі наслідки, загибель тисяч людей і цілих міст.