Так само як і землетруси, вулканічні виверження відбуваються не повсюдно. Більшість із них зосереджена уздовж розломів між плитами літосфери. Таким чином, райони вулканізму і землетрусів збігаються.
 
Карта вулканов.png
Діючі вулкани — вулкани, які вивергалися хоча б один раз на пам'яті людства. Вони можуть вивергатися постійно або періодично.
 
Згаслі вулкани — вулкани, про виверження яких не зберіглося ніяких відомостей. Іноді вулкани, які вважаються згаслими, «оживають».
Виды вулканов.png
 
Високі вулкани суші — згаслі Аконкагуа (\(6959\) м) і Тупунгато (\(6887\) м) і діючий вулкан Льюльяйльяко (\(6723\) м) — розташовані в Південній Америці, в Андах.
 
Точна кількість діючих вулканів на Землі невідома. На континентах і островах їх налічують близько \(600\). З них \(2/3\) розташоване в горах і на островах уздовж узбережжя Тихого океану. Однак на дні океанів вулканів значно більше. Тільки в Тихому океані їх налічують близько \(10\ 000\).
 
Однак на Землі у середньому викидається близько \(20\) вулканів.
Протягом року зазвичай вивергаються \(60\) – \(70\) вулканів. Є такі, які постійно вивергаються. Це, наприклад, вулкан Кілауеа на Гавайських островах і вулкан Стромболі, розташований у Середземному морі на північ від острова Сицилія.
Найбільш відомі вулкани
Із діючих вулканів Землі найбільш широко відомі Везувій в Італії, Етна та Стромболі в Тірренському морі, Мон-Пеле на острові Мартініка, Катмай на Алясці та Кракатау — на одному з Індонезійських островів між Суматрою та Явою.
 
Найбільш потужним виверженням на території Європи вважають виверження вулкана Санторін у \(1450\) році до н. е. Вулкан знаходиться на острові Тир у морі між Балканським півостровом і островом Кіпр. Професор Спиридон Марінатос, який керував тут розкопками в \(1964\) році, знайшов під потужним шаром пемзи, які місцями досягали \(60\) м, добре збережені залишки мінойської культури, яка існувала в \(2600\) – \(1450\) роках до н.е.