Кругосвітнє плавання під командуванням Івана Федоровича Крузенштерна та Юрія Федоровича Лисянського  відбулося у \(1803\) – \(1806\) рр.
Крузенштерн.jpg
 
Іван Федорович Крузенштерн (при народженні Адам Йоганн фон Крузенштерн, \(1770\) – \(1846\)) — мореплавець, адмірал. Походив з остзейських дворян.
 
Лисянский.jpg
 
Юрій Федорович Лисянський (\(1773\) – \(1837\)) —  мореплавець і дослідник. Капітан першого рангу.  Потоваришував із І. Ф. Крузенштерном при навчанні у Морському кадетському корпусі.
 Експедиція вирушила із Кронштадта \(7\) серпня \(1803\) року на двох кораблях «Надія» та «Нева». Мандрівники потрапили до Тихого океану через Атлантичний океан, обігнув мис Горн (південний край Південної Америки).
 
Нева и Надежда-w400.jpg
 
Кораблі «Надія» та «Нева»
 
Після відвідування Гавайських островів «Нева» попрямувала до Новоархангельська, а «Надія» — спочатку на Камчатку, а потім до Японії. В серпні \(1806\) року експедиція повернулася до Кронштадта через Індійський і Атлантичний океани.
 
Під час плавання вівся опис всіх гаваней і островів, які зустрічалися дорогою. Були нанесені на карти нові острови, протоки, рифи, миси. Вчені, які брали участь у експедиції, спостерігали за морськими течіями, приливами і відливами, вимірювали температуру води на різних глибинах; збирали цінні ботанічні та зоологічні колекції; вивчали звичаї, вірування і мови корінних жителів островів Тихого океану.
 
Screenshot_1.png
 
Маршрут подорожі І. Крузенштерна та Ю. Лисянського
 
Експедиція започаткувала нову науку — океанографію (океанологію). Ю. Ф. Лисянський підготував наукову працю «Подорож навколо світу в \(1803\) – \(1806\) рр.», І.Ф. Крузенштерн склав «Атлас південних морів».
 
Зверни увагу!
Юрія Лисянського називають «українським Магелланов», оскільки він є першим українцем, який здійснив навколосвітнє плавання.