У результаті турецьких завоювань шлях до країн Сходу сушею та далі через Індійський океан у \(XV\) столітті стає небезпечним.
 
Виникає необхідність пошуку нових шляхів з Європи до Азії.
 
osman-empire-3.jpg
 
Кордони Османської імперії
 
У боротьбу за відкриття нового шляху з Європи до Азії вступили Португалія і Іспанія. Їх прагнення поклали початок епохи Великих географічних відкриттів.
Великі географічні відкриття — період в історії людства, що почався в \(XV\) столітті і тривав до \(XVII\) століття, в ході якого європейці відкривали нові землі і морські маршрути до Африки, Америки, Азії та Океанії в пошуках нових торгових партнерів і джерел товарів, які користувалися великим попитом у Європі.
Серед причин початку епохи Великих географічних відкриттів можна назвати:
  1. Після епохи Хрестових походів у європейців склалися міцні торговельні зв'язки зі Сходом. На Сході європейці купували прянощі, тканини, коштовності. У \(XV\) ст. сухопутні караванні шляхи, якими здійснювалася торгівля європейців зі східними країнами, були захоплені турками. З'явилося завдання пошуку морського шляху до Індії.
  2. Були вдосконалені компас, астролябія і секстант.
  3. З'явилися нові види судів — каравела, каракка і галеон. Вони відрізнялися місткістю і потужним вітрильним оснащенням.
  4. Були винайдені навігаційні карти — портулани.
  5. Тепер європейці могли здійснювати не тільки традиційні каботажні плавання (тобто переважно вздовж берегів), а й виходити у відкрите море.