Прилади мореплавців
Прилади мореплавців.jpg
Компас — фізичний прилад, призначений для визначення сторін горизонту і складається з намагніченої стрілки, яка завжди показує на північ.
Астролябія — прилад, що дозволяє визначити висоту світил над горизонтом.
Зверни увагу!
Під час Великих географічних відкриттів астролябія була одним з основних навігаційних приладів.
Секстант — інструмент для вимірювання висот небесних світил над горизонтом або кутів між видимими предметами на березі для визначення місця розташування спостерігача. За допомогою секстанта можна вимірювати кути до 140°.
Кораблі епохи Великих географічних відкриттів
Корабли.png
Каравела — тип парусного судна, поширений у Європі, особливо у Португалії та Іспанії, у другій половині \(XV\) — початку \(XVI\) століття.
Один із перших і найбільш відомий тип кораблів, з яких починалася епоха Великих географічних відкриттів. Каравела зазвичай являє собою два-або три щоглове судно з косим латинським вітрильним озброєнням (каравела-латина). Хоча на каравелах нерідко використовувалося і пряме вітрильне озброєння (каравела-редонда).
Каракка — велике вітрильне судно XV – XVI століть, поширене по всій Європі.
Відрізнялося як виключно гарне на той час для мореплавства, з чим пов'язано активне використання каракки для плавань в океанах в епоху Великих географічних
відкриттів. Використовувалися як торговельні, і як військові кораблі.
Галеон — велике багатопалубне вітрильне судно \(XVI \) — \(XVIII\) століть із досить сильним артилерійським озброєнням, яке використовували як військове і торгове.
Основним поштовхом до його створення було виникнення постійних перевезень між Європою та американськими колоніями. Найбільшу популярність галеони отримали у якості судів, які перевозили іспанські скарби, та у битві Непереможної армади, що сталася у \(1588\) році.
Найстаріша португальська навігаційна карта
Планісфера Кантіно (\(1502\)), найстаріша зі збережених португальських навігаційних карт, що показує результати експедицій Васко да Гами, Христофора Колумба та інших дослідників.
 
1280pxCantinoPlanisphere.png
 
Плансіфера Кантіно