В Азії вивчення нових територій йшло як морем, так і сухопутними шляхами. Буддійські монахи, купці та мандрівники з Індії та Китаю просувалися через пустелі Центральної Азії, Тибет і Гімалаї. Вони збирали географічні відомості про природу і народи різних регіонів Азії. Велику роль в освоєнні великих просторів Азії відіграли скотарі-кочівники.
 
Джонка.jpg
 
Давня китайська джонка
 
Завдяки освоєнню Азії морським шляхом були заселені Великі та Малі Зондські острови. Китайські мореплавці, починаючи з \(X\) століття, за допомогою своїх кораблів (джонок) підходили до островів Калімантан, Ява, Суматра.
zhengHe.jpg
 
Чжен Хе (\(1371\) – \(1435\)) — китайський мандрівник, флотоводець і дипломат, який очолював сім великомасштабних морських військово-торговельних експедицій, посланих імператорами династії Мін до країн Індокитаю, Індостану, Аравійського півострова і Східної Африки.
Маршрут ДженХэ.svg
Подорож Афанасія Нікітіна
У \(XIV-XV\) століттях для торгівлі з країнами Сходу східні слов'яни використовували шлях Волгою, потім Каспійським морем, а далі сушею до Персії та Індії. Саме цим шляхом вирушив до Індії \(1468\) року тверський купець Афанасій Нікітін. Він першим з європейців докладно описав цю країну у своїх подорожніх записках «Ходіння за три моря».
 
Никитин.jpg
 
Афанасій Нікітін (\(1442\) – \(1475\)) — мандрівник, купець і письменник. Народився в сім'ї селянина Микити, тому Нікітін — це не прізвище мандрівника, а його по-батькові: у той час у більшості селян не було прізвищ.
Подорож Афанасія Нікітіна почалася у Твері, звідти маршрут пролягав річкою Волга через Нижній Новгород і Казань до Астрахані. Потім першопроходець побував у Дербенті, в Баку, в Сарі, після чого попрямував сушею через Персію. Діставшись до міста Ормуз, він знову сів на корабель і прибув на ньому до індійського порту Чаул.
 
В Індії він відвідав пішими мандрівками безліч міст, серед яких Бідар, Джуннар і Парват. Далі Індійським океаном він приплив до Африки, де провів кілька днів, а потім — знову ж водним шляхом — повернувся до Ормуза. Далі пішою ходою через Іран він прийшов до Трапезунда, звідти дістався до Криму (Феодосія).
 
Карта Никитина1.jpg