-
1. Витіснення із солей сильнішими кислотами. Сильні неорганічні кислоти () витісняють карбонові кислоти з їхніх солей:
Якщо реакційну суміш нагрівати, то етанова кислота, яка більш летка, ніж сульфатна, випаровуватиметься, і її можна зібрати в окрему посудину. Цю реакцію часто використовують як лабораторний метод добування чистої етанової кислоти.
2. Окиснення спиртів. Під час кип'ятіння етанолу з окисником (концентрована нітратна кислота або суміш калій перманганату з лугом) спирт окиснюється до карбонової кислоти:
3. Окиснення альдегідів. Альдегіди досить легко окиснюються звичайними лабораторними окисниками. У промисловості етанову кислоту добувають з етаналю, окиснюючи його киснем повітря за наявності манган(\(II\)) етаноату:
За цією реакцією етанова кислота також утворюється в природі під час скисання різних солодких сумішей (фруктові соки, вино) за наявності рослинних ферментів.
4. Окиснення алканів. У промисловості етанову кислоту можна також добувати окисненням н-бутану за наявності каталізатора:
Цей метод є економічно вигідним за умови наявності дешевих нафтопродуктів.
Джерела:
Хімія (рівень стандарту): підруч. для 10 класу закл. загал. серед. освіти / О.В. Григорович. — Харків: Ранок, 2018. с. 127-130.