Кількість відомих в даний час речовин є неймовірним: за деякими підрахунками воно вже перевищило 75 мільйонів. Причому, завдяки зусиллям вчених, це число з року в рік стрімко зростає.
 
Багато різних речовин існують у природі. Так, повітря являє собою суміш різних газів. У річках, морях і океанах, крім води, містяться розчинені в ній речовини. У твердому поверхневому шарі нашої планети знаходяться численні мінерали і гірські породи. Надзвичайно велика кількість найрізноманітніших речовин знаходиться в живих організмах.

Проводячи дослідження атмосфери, гідросфери, літосфери і біосфери, вчені виділяють, вивчають, класифікують нововідкриті речовини і дають їм назви.
Однак, багато з нині відомих речовин в природі не існують, а отримані штучним шляхом в ході хімічних експериментів. Проводячи досліди, вчені використовують різноманітні речовини, які спеціально приготовлені для наукових цілей. 
Речовини, які використовуються в хімічних експериментах, називають хімічними реактивами.
ris_polka_s_reaktivami.jpg
 
Полиця з реактивами
  
 
ris_rabota_s_reaktivami.jpg
Робота з реактивами в лабораторії
 
Багато речовин використовуються для виготовлення різних предметів.
Речовини, що використовуються для виготовлення предметів, обладнання, а також у будівництві та інших галузях, називають матеріалами.
Історично першими матеріалами, що почали використовувати люди, були природні матеріали — деревина, камінь, глина. З часом люди навчилися виплавляти метали і скло, отримувати вапно і цемент. В останні десятиліття на заміну традиційним матеріалам приходять нові, зокрема різні пластмаси. 
Матеріали, які використовує людина, можна згрупувати за їх походженням.
1. Матеріали природного походження, тобто такі, які знаходяться в природі.
Це мінеральні речовини (пісок, глина, мармур та інші), органічні (білки, вуглеводи та інші).
 
ris_dobica_mramora.jpg
Видобуток мармуру
  
 Мармур здавна використовується як облицювальний матеріал і для виготовлення пам'ятників
 
ris_koza.jpg
Зразки шкіри
 
Шкіра — матеріал тваринного походження. За своїм хімічним складом шкіра є білком. Завдяки високій міцності, використовується для виготовлення взуття та інших виробів.
 
ris_len_volokno.jpg
Льон
 
Льон — волокно рослинного походження. За своїм хімічним складом є вуглеводом (целюлозою). Тканини, які виготовлені з льону, мають цінні гігієнічні властивості.
 
2. Матеріали штучного походження — в природі не зустрічаються, а створюються людиною. Сюди можна віднести цемент, скло, сталь і чавун, пластмаси (поліетилен та ін.), гуму, синтетичні волокна (капрон та ін.).
 
ris_cugun.jpg
Виріб з чавуну
 
Перші відомості про виплавку чавуну відносяться в \(VI\) ст. до н.е. (Китай).
У Західній Європі перші печі для виплавки чавуну з'явилися в \(XIV\), а в Україні в \(XVI\) ст.
 
ris_cement.jpg
Цемент
 
Цемент — один з основних будівельних матеріалів.
Сучасна технологія його виготовлення була розроблена в \(XIX\) ст. Тоді була знайдена необхідна для отримання цементу рецептура, а також визначена температура випалу сировини.
 
ris_polietilen.jpeg
Поліетилен
  
Поліетилен — найпоширеніша у світі пластмаса. Речовину отримано в \(1899\) році.
З \(1933\) року його почали використовувати в якості матеріалу для електричної ізоляції кабелів. З \(1950\)-х використовується для упаковки харчових продуктів.