Кількість атомів на Землі та в космосі величезна. Поміж них є атоми і з однаковими, і з різними зарядами ядер. Щоб ідентифікувати та розрізняти їх, учені здійснили класифікацію атомів на різновиди. Атоми з однаковим зарядом ядра вважають окремим різновидом. Вони є атомами одного хімічного елемента.
Хімічний елемент — це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.
Так, усі існуючі у природі атоми із зарядом ядра \(+8\) — це атоми хімічного елемента Оксигену. І не має значення, у складі яких речовин — кичню, води, цукру чи інших — вони містяться. Визначальним є те, що всі вони мають однаковий заряд ядра \(+8\), оскільки в ядрі кожного з цих атомів є \(8\) протонів.
Кожний хімічний елемент має власну назву і символ. Учені не відразу дійшли спільної думки стосовно того, як називати, позначати і записувати хімічні елементи. Сучасні назви і символи хімічних елементів (письмові позначення) запропонував у \(1814\) році шведський хімік Єнс Якоб Берцеліус. За символ кожного хімічного елемента обрано одну першу або дві перші літери його латинської назви. Так, символ Оксигену О походить від латинської назви Oxigenium, а символ Алюмінію Al — від Aluminium.
Назви і символи хімічних елементів пишуть з великої літери, подібно до власних назв в українській мові.
Символами хімічних елементів користуються природодослідники усього світу. Це забезпечує їм взаєморозуміння незалежно від того, якою є рідна мова кожного з них.
Символи хімічних елементів становлять абетку хімічної мови.
З-поміж \(118\) хімічних елементів \(92\) трапляються у природі, решта — створені (синтезовані) вченими в лабораторіях ядерної фізики та ядерної хімії.
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024. с. 51 - 54.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О.Г., Кошевнюк Т.В. — Київ: УОВЦ «Оріон», 2024. с. 57 - 62.