Атоми є «будівельним матеріалом», з якого утворені структурні частинки всіх речовин. Часто атоми сполучаються один з одним у певному порядку за допомогою особливих хімічних зв'язків, утворюючи молекули.
Молекула — найдрібніша частинка речовини, здатна існувати самостійно і яка є носієм властивостей речовин.
У молекулах різних речовин може сполучатися різна кількість атомів. Молекули кисню і азоту складаються з двох атомів, а молекули води і вуглекислого газу — з трьох атомів.
Хімічна формула — це умовний запис складу речовини за допомогою символів хімічних елементів та індексів.
Хімічними формулами записують склад речовин. Запишемо хімічну формулу води. Молекула води складається з двох атомів Гідрогену H та одного атома Оксигену O.
 
Хімічна формула води — H2O. Цифру \(2\) у хімічній формулі називають індексом. Він позначає кількість атомів Гідрогену у молекулі води. Індекс записують маленькою цифрою праворуч від символу хімічного елемента, до якого він належить. У складі молекули води є один атом Оксигену, але індекс \(1\) зазвичай не пишуть. Тому, якщо праворуч від символу хімічного елемента індексу немає, то мають на увазі, що в молекулі є лише один атом цього елемента.
 
За такими правилами можна скласти й формули складніших за будовою молекул. Наприклад, у молекулі сахарози (основному складникові цукру) — \(12\) атомів Карбону, \(22\) атоми Гідрогену й \(11\) атомів Оксигену. Формула цієї речовини — C12H22O11.
 
Часто у складі речовин містяться групи атомів, що повторюються кілька разів. Для зручності в хімічних формулах ці групи записують у дужках, а кількість груп указують індексом за дужками.
Приклад:
Молекула сечовини складається з одного атома Карбону, одного атома Оксигену, двох атомів Нітрогену та чотирьох атомів Гідрогену. Можна записати формулу сечовини як CON2H4. Проте, у молекулі можна виявити дві однакові групи атомів — групи NH2. З урахуванням наявності двох однакових груп, формулу сечовини записують так: CO(NH2)2.
Проте, не всі речовини утворені з молекул. Так, структурними частинками заліза, алюмінію, вуглецю, є атоми. Хімічну формулу таких речовин записують за допомогою хімічного елемента — Fe, Al, C відповідно.
 
Багато речовин не мають молекулярної чи атомної будови, але їхній склад також передають записом хімічної формули. Прикладом таких речовин є добре відома кухонна сіль (за сучасною хімічною номенклатурою вона має назву натрій хлорид) NaCl. Її хімічна формула відображає співвідношення кількостей структурних частинок цієї речовини — йонів Натрію і Хлору. Воно дорівнює \(1\) : \(1\)
Хімічна формула речовини надає інформацію про її якісний і кількісний склад, тобто показує, атоми яких елементів і в якій кількості містяться в речовині. 
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024. с. 73 - 75.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О.Г., Кошевнюк Т.В. — Київ: УОВЦ «Оріон», 2024. с. 68 - 70.