Неметали утворені атомами неметалічних хімічних елементів. На відміну від металів, неметали не мають металічного блиску (за винятком йоду та графіту). У твердому стані вони зазвичай крихкі й руйнуються від удару, погано проводять електричний струм і теплоту.
Більшість неметалів мають молекулярну будову, тобто складаються з молекул, як уже відомий вам кисень (). Їхні формули записують із зазначенням складу молекули. Такі речовини за нормальни умов є газами (водень, кисень, азот, озон, фтор, хлор, інертні гази), рідинами (бром) або крихкими легкоплавкими твердими речовинами (сірка, йод, білий фосфор).
Існують неметали атомної будови. Їхні формули записують зазначенням символу хімічного елемента, з атомів якого складається речовина. Наприклад, алмаз та графіт складаються з атомів Карбону (). Такі речовини є твердими, тугоплавкими, нелеткими.
Кисень () — безбарвний газ без смаку і запаху. Речовина необхідна для дихання більшості живих організмів. На Землі утворюється рослинами у процесі фотосинтезу.
Сірка () — крихка речовина жовтого кольору, складається з восьмиатомних молекул. Сірку застосовують переважно у хімічні промисловості для виробництва сульфатної кислоти, синтетичного волокна, барвників, димного пороху, у гумовій промисловості, у сільському господарстві, фармацевтиці.
Сірка
Графіт () — жирна на дотик крихка тугоплавка речовина з металічним блиском, проводить електричний струм, проте набагато гірше за метали.
Графіт
Білий фосфор () — крихка воскоподібна отруйна речовина безбарвного або жовтого кольору із запахом часнику. Самозаймається навіть від теплоти люського тіла. Найчастіше нею начиняють бомби, проте також ця речовина може використовуватися в мінах, артилерійських снарядах, ракетах і гранатах.
Фосфор
Йод () — сіра крихка речовина з фіолетовим металічним блиском. У разі незначного нагрівання переходить у газоподібний стан, минаючи рідкий (сублімує), утворюючи фіолетові випари. Кристалічний йод широко застосовують у медицині, у хімії для виробництва солей, ветеринарних і лікарських засобів. Спиртовий розчин цієї речовини застосовують зовнішньо як антисепричний засіб при захворюваннях.
Йод
Бром () — темно-червона важка рідина, яка за кімнатної температури легко випаровується. Цю речовину використовують у фотографії (як світлочутливу речовину), в медицині (як заспокійливий засіб), виробництві барвників, у техніці (як потужний окиснювач ракетного павила), для виробництва отрутохімікатів.
Бром
Хлор () — жовто-зелений отруйний газ. Цю речовину використовують у виробництві різноманітних хімічних сполук, барвників, лікарських та інших речовин, для вибілювання тканин,
Чіткої межі між металами та неметалами не існує. Наприклад, йод і графіт — неметали, але обидва мають металічний блиск, а графіт хоч і слабко, але проводить електричний струм.
Для визначення належності речовини до групи металів чи неметалів слід брати до уваги всі її фізичні властивості в сукупності, а також її будову та хімічні властивості.
Джерела:
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Григорович О., Недоруб О. — Київ: Ранок, 2024, с. 82 - 83.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Лашевська Г. — Київ: Освіта, 2024, с. 159-163.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Попель П., Крикля Л. — Київ: Академія, 2024, с. 97-98.
Хімія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Ярошенко О., Коршевнюк Т. — Київ: Оріон, 2024, 75-79.