Реакції сполучення розглянемо на кількох конкретних прикладах.
  • Якщо помістити трохи червоного фосфору в ложечку для спалювання речовин і підпалити його, то фосфор загориться яскравим полум'ям. При цьому з фосфору і кисню повітря утворюється білий дим, що складається з маленьких частинок фосфор(\(V\)) оксиду:
4P+5O2=2P2O5.
  • Внесемо ложечку з палаючим фосфором в колбу, щоб заповнити її густим димом фосфор(\(V\)) оксиду, потім дістанемо ложечку з колби, додамо у колбу воду, закриємо шийку колби пробкою і збовтаємо вміст.
Якщо до отиманого у колбі розчину додати трохи лакмусу, він забарвиться у червоний колір, що є доказом утворення ортофосфатної кислоти з фосфор(\(V\)) оксиду і води:
 
P2O5+3H2O=2H3PO4.
 
Проаналізуємо, яка кількість простих і складних речовин вступили в реакцію і скільки їх утворилося в результаті реакції.
  1. У першій реакції з двох простих речовин утворилася одна складна, що складається з двох елементів.
  2. У другий — з двох складних речовин, кожна з яких складалося з двох елементів, утворилася одна складна речовина, що складається вже з трьох елементів.
Реакції сполучення — це такі реакції, у результаті яких з одної або декількох вихідних речовин утворюється одна складна речовина.
Одна складна речовина може також утворитися і в результаті реакції сполучення складної і простої речовини.
Приклад:
при виробництві сульфатної кислоти з сульфур(\(IV\)) оксиду, отримують сульфур(\(VI\)) оксид:

2SO2+O2t, кат.2SO3.