Електронні таблиці надають зручні засоби автоматизації введення даних: пропонування варіантів завершення, генерування числових послідовностей та ін.
Автозаповнення
Автозаповнення — це функція, що дозволяє заповнювати суміжні клітинки однотипними даними за списками або певними правилами.
Завдяки автозаповненню можна швидко вводити, наприклад, повторювані дані, переліки днів тижня, місяців року тощо.
Автозаповнення текстовими списками
Автозаповнення виконують за допомогою маркера автозаповнення — позначки в правому нижньому куті виділеного діапазону (рис.1).
 
128.PNG
Рис.1

Коли в клітинку ввести початкове значення та протягти маркер уздовж стовпця (рядка), то суміжні клітинки заповняться або даними зі списку автозаповнення — якщо такий є (рис. 2,а), або текстом, скопійованим з активної клітинки, — якщо придатного списку немає (рис. 2, б).
 
129.PNG
Рис.2, а                          Рис.2, б
 
Автозаповнення текстовими даними клітинок таблиці може відбуватися з певним кроком (тобто через одне, два значення і т. д.), який визначається автоматично.
 
На рис. 3 наведено процес автозаповнення скороченими назвами днів тижня через день, починаючи з вівторка.
 
130.PNG
Рис.3

Якщо протягнути маркер правою кнопкою миші, то з’являється контекстне меню, в якому можна вибрати параметри автозаповнення.
Автозаповнення обчислюваними значеннями
Числові дані та текстові дані з цілочисельними значеннями на початку (чи в кінці) рядка називатимемо обчислюваними.
На результат автозаповнення обчислюваними даними впливає початкова кількість виділених клітинок і клавіша Ctrl.

Якщо виділено одну клітинку, то перетягуванням отримаємо копії її даних, а утримуючи клавішу Ctrl — послідовність із кроком 1. Якщо ж виділено дві клітинки, то перетягуванням побудуємо послідовність із кроком, що дорівнює різниці значень початкових клітинок, а з клавішею Ctrl — копії (рис. 4).
 
131.PNG
Рис.4
Створення списку автозаповнення
Для створення списку автозаповнення потрібно:
1) вибрати команду Файл —> Параметри —>  Додатково —>  Редагувати користувацькі списки (рис. 5);
 
132.PNG
Рис.5
 
2) у вікні Списки в полі Елементи списку ввести потрібні дані (у стовпець або рядок через кому);
3) натиснути кнопку Додати та/або (рис. 6).
 
133.PNG
Рис.6
Автозавершення
Під час набирання тексту автоматично пропонується завершення рядків із числа наявних у стовпці таблиці.
Автозавершення — це функція, що забезпечує автоматичне введення повторюваних текстових даних.
Приклад:
На рис. 7,а видно, що після введення в клітинку літер «карто», на сірому тлі з’явився варіант автозавершення «пля». Це відбулося тому, що в цьому ж стовпці є рядок, який починається саме з літер «карто». Натиснемо клавішу Enter або Tab — у клітинці з’явиться слово «картопля». Якщо ввести меншу кількість літер, варіанти завершення не пропонуватимуться.
Слід пам’ятати, що функція автозавершення розповсюджується на неперервну послідовність клітинок (аналізує лише клітинки, суміжні з даними) та не враховує регістр символів, що вводяться.

Автозавершення можна вимкнути. Для цього достатньо введення тексту почати з апострофа ('). Потрібне слово із суміжних у стовпці клітинок можна вибрати в контекстному меню клітинки командою Вибрати з розкривного списку (рис. 7,б).
 
134.PNG
Рис.7, а           Рис.7,б
Джерела:
Інформатика : підруч. для 7 кл. закл. загал. серед. освіти / [О. О. Бондаренко, В. В. Ластовецький, О. П. Пилипчук, Є. А. Шестопалов]. — Харків : Вид-во «Ранок», 2024.