Зверни увагу!
Непрямі відмінки можуть уживатися з прийменниками.
-
Після прийменника ПО іменник уживається в місцевому відмінку: по кімнатах, по крамницях.
-
Деякі відмінкові форми можуть уживатися паралельно: писати лист (Зн.в.) — писати листа (Р.в.).
У давальному та місцевому відмінку може відбуватися чергування приголосних звуків: нога — нозі — на нозі, муха — мусі — на мусі, ложка — ложці — на ложці.
Зверни увагу!
Щоб не помилятися при визначенні відмінка іменника, потрібно ставити обидва питання: для істот і неістот.
Показати (Кого? Що?) щоденник. На столі лежить (Хто? Що?) щоденник.
Показати (Кого? Що?) щоденник. На столі лежить (Хто? Що?) щоденник.
Як розрізняти називний і знахідний відмінки іменників — назв неістот.
Називний відмінок означає предмет, що виконує дію. У реченні виступає підметом: (Хто? Що?) Долар (Н.в.) — грошова одиниця.
Знахідний відмінок означає предмет, на який скерована дія. У реченні виступає другорядним членом: Бере в руки (Кого? Що?) долар (З.в.).
Як розрізняти родовий і знахідний відмінки іменників назв істот.
Родовий відмінок — кого? (немає) — відсутність чогось або приналежність до когось чи чогось, розпізнається підстановкою іменника ж. р. на -а (бандуристк-а — бандуристк-и): Голос (у кого?) у бандуристки дзвенить урочисто. Закінчення -И.
Знахідний відмінок — кого? (бачу) — предмет (особу), на яку спрямована дія, розпізнається підстановкою іменника ж. р. на -а (бандуристк-а — бандуристк-у): Слухає (кого?) бандуристку громада. Закінчення -У.
Як розрізняти давальний та місцевий відмінки.
Давальний відмінок — кому? чому? (даю) — означає особу або предмет, на користь яких відбувається дія, рідко вживається з прийменниками: Несхитні витязі виборювали волю рідній (чому?) землі.
Місцевий відмінок — на кому? на чому? — має значення місця дії, завжди вживається з прийменником: Вітер куйовдив волосся (на чому?) на білявих, русявих, чорнявих дитячих голівках.