Займенник ти вживається для дружнього, теплого спілкування однакових за віком, молодших або добре знайомих співрозмовників.
Приклад:
Андрію, я такий радий тебе бачити? Маринко, ти сьогодні гарно попрацювала. У тебе все вийде!
Українці послуговуються займенником ви під час звертання до однієї особи, а саме: до старшого за віком чи посадою, до незнайомих людей, до чужих дітей віком від 14-и років, за офіційних обставин. Для стриманих, підкреслено ввічливих стосунків теж надають перевагу займеннику ви.
Приклад:
Дівчино, вам напрочуд личить ця сукня. Юначе, ваш телефон відремонтовано. Оксано, візьміть слухавку.
В офіційних листах, запрошеннях, привітаннях тощо, які адресовано одній людині, займенник Ви пишемо з великої літери як форму ввічливості.
Приклад:
Марино Олегівно, запрошуємо Вас узяти участь у вебінарі. Іване Степановичу, інформуємо Вас про перенесення дати курсів із жовтня на листопад. Деталі повідомимо Вам згодом.
Зверни увагу!
Особливістю української мовної традиції є використання при займеннику ви присудка (дієслова чи прикметника) в множині, якщо цей займенник стосується однієї особи.
Юначе, чи не були б ви так ласкаві пропустити мене? Пані, дозвольте поставити вам кілька запитань щодо роботи нашого банку.
Водночас присудок ставимо у форму однини, якщо займенник ви має при собі слова який, такий (нагадуємо, ці правила стосуються речень, у яких ідеться про одну особу).
Яка ви ерудована! Ви такий хоробрий!