Однорідні члени речення — це рівноправні члени речення, що відповідають на одне й те саме запитання, стосуються одного члена речення й виконують однакову синтаксичну роль. Вони є ускладнювальним елементом у простому реченні.
Приклад:
Регулярні тренування позитивно впливають на роботу серцево-судинної системи та зміцнюють імунітет. Фізична активність сприяє не тільки поліпшенню самопочуття, але й зростанню продуктивності в навчанні та роботі.
Зверни увагу!
Однорідні члени речення поєднуються сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв'язком. Залежно від типу зв'язку ставимо або не ставимо розділові знаки:
Спорт — це здоров'я і сила, витривалість і впевненість. Заняття спортом сприяють зміцненню імунітету, покращенню настрою, розвитку витривалості та формуванню впевненості в собі. Регулярні тренування — основа гармонії, дисципліни, натхнення, особистісного зростання.
Спорт — це здоров'я і сила, витривалість і впевненість. Заняття спортом сприяють зміцненню імунітету, покращенню настрою, розвитку витривалості та формуванню впевненості в собі. Регулярні тренування — основа гармонії, дисципліни, натхнення, особистісного зростання.
Звертання — це слово чи словосполучення, що називає особу, предмет, явище, до якої звертається мовець.
Приклад:
Друзі, не забувайте завчасно спланувати маршрут кількаденної подорожі. Шановні гості нашого міста! Не пропустіть можливості відвідати музеї та цікаві локації.
Зверни увагу!
Звертання не виступає членом речення, до нього не можна поставити запитання. На письмі звертання виділяємо комами або знаком оклику (на початку речення).
Вставними називають такі слова, словосполучення, речення, що виражають ставлення мовця до сказаного, привертають увагу до змісту, повідомляють про джерело інформації. Вставні слова, словосполучення, речення не є членами речення, вони не пов'язані ні з головними, ні з другорядними членами речення. На письмі вставні конструкції виділяємо комами.
Приклад:
Перш за все, важливо продумати маршрут кількаденної подорожі, щоб уникнути несподіваних труднощів. Список продуктів та необхідних речей, без сумніву, допоможе не забути найважливіше. Зрозуміло, відвідування музеїв та цікавих локацій зробить подорож більш захопливою.
Зверни увагу!
Ніколи не є вставними слова навіть, майже, приблизно, принаймні, нібито, все-таки, мовби, наче, неначе, адже, тобто, особливо.
Дієприкметник із залежними словами називається дієприкметниковим зворотом.
Приклад:
Спогади, збережені в альбомах, залишають теплий слід у серцях людей. Парк, облаштований сучасними атракціонами, був улюбленим місцем для відпочинку сімей.
Слова, які відповідають на питання дієприкметника, називаються залежними від нього словами: збережені (де?) в альбомах; облаштований (чим?) атракціонами.
Іменник або займенник, від якого залежить дієприкметниковий зворот, називається означуваним словом. Дієприкметниковий зворот може стояти перед і після означуваного слова. Про розділові знаки при дієприкметниковому звороті прочитай тут.
Дієприслівниковий зворот — дієприслівник разом із залежними від нього словами. На письмі дієприслівниковий зворот завжди виділяємо комою або комами незалежно від його місця в реченні.
Приклад:
Гуляючи вулицями старого міста, відчуваю атмосферу минулих століть. Турист відкривав для себе нові куточки, блукаючи столичними вулицями.
Про граматичні помилки в реченнях з дієприслівниковим зворотом читай тут.