У процесах, що відбуваються навколо нас, багато величин змінюють свої значення. Деякі з цих величин пов'язані між собою, тобто зміна однієї величини спричиняє зміну іншої. Такі залежності називають функціональними.
 
Рисунок10.png
 
У функціональній залежності одна змінна обирається довільно і називається — незалежна змінна, значення другої змінної знаходимо за відповідним правилом (формула, графік, таблиця, опис). Другу змінну називають — залежна змінна.
 
Рисунок11.png
 
У математиці прийнято незалежну змінну позначати буквою \(х\), а залежну змінну — буквою \(у\). Якщо кожному значенню незалежної змінної \(х\) ставиться у відповідність тільки одне значення залежної змінної, то таку залежність називають функцією (від латинського слова functio — виконання) 
 
Рисунок12.png
Приклад:
Рисунок13.png
рис.\(1\)\( \)
Рисунок14.png
рис.\(2\)
 
На рис.\(1\ \)наведено приклад функції. Кожному елементу множини \(А\) поставлено у відповідність елемент мнодини \(В\). Задана залежність на рис.\(2\) не функціональна і не є функцією. Одному елементу множини \(А\) відповідає два елементи множини \(В\).
Рисунок15.png
Приклад:
\(1.\) Катер пли по озеру \(t\) годин зі швидкістю \(45\) км/год і пройшов \(S\) км.
 \(t\) год — аргумент функції
 \(S\) км — значення функції
 
\(2\).  y=2x25x
 \(x\) — аргумент функції
 \(y\) — значення функції
 
\(3\). Зміна температури води від часу нагрівання задана в таблиці
 
\(t\) час  \(5\) \(10\) \(15\) \(20\)
\(T\ \)°C \(10\) \(20\) \(30\) \(40\)
\(t\ \) — аргумент функції
\(T\) — значення функції
Функцію вважають заданою, якщо вказано її область визначення та правило, за допомогою якого можна за кожним значенням незалежної змінної знайти значення залежної змінної.