Успадкування, зчеплене зі статтю — це успадкування ознак, гени яких розташовані в статевих хромосомах.
У людини виокремлюють три групи генів статевих хромосом, які успадковуються по-різному: гени розташовані тільки в Х-хромосомі, гени розташовані тільки в Y-хромосомі, і гени, наявні в обох статевих хромосомах. Успадкування ознак, зчеплених зі статтю, має свої певні особливості, які відрізняють його від інших типів успадкування:
  • ознаки, гени яких локалізовані в Х-хромосомі, успадковуються чоловіками й жінками;
  • якщо рецесивний алельний ген зчеплений з Х-хромосомою, то в жіночої статі він проявляється лише в гомозиготному стані, а в чоловічої — завжди;
  • ознаки, зчеплені з Y-хромосомою, успадковуються лише представниками чоловічої статі.
Однією із найвідоміших ознак, що успадковується зчеплено зі статтю, є дальтонізм — нездатність розрізняти червоний і зелений кольори. Виникає внаслідок дефекту в генах Х-хромосоми, що визначають розвиток колбочок сітківки, чутливих до цих кольорів. Інший приклад рецесивних, зчеплених зі статтю ознак — гемофілія, що проявляється в порушенні зсідання крові.
 
Розглянемо для прикладу успадкування дальтонізму. Встановлено, що цей прояв ознаки визначає рецесивний алель, локалізований у Х-хромосомі. Якщо чоловік з дальтонізмом (XdY одружується з гомозиготною жінкою з нормальним колірним зором (XDYD), то вірогідність появи дальтонізму серед нащадків дорівнює нулю. Всі нащадки за фенотипом матимуть нормальний колірний зір, але в генетиці дочок буде наявний рецесивний алель.
Успадкування, зчеплене зі статтю, має особливості, що визначаються розташуванням генів у статевих хромосомах.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 183.