Тварини реагують на процеси, які відбуваються в зовнішньому середовищі та їхньому організмі, різноманітними пристосувальними діями або цілими системами таких дій. Основою таких дій є подразливість. Поведінка тварин заснована на рефлексах та інстинктах і утворює велике різноманіття форм різних рівнів складності.
Отже, під поведінкою тварин розуміють дії організму у відповідь на вплив внутрішніх або зовнішніх подразників (наприклад, захисні реакції, пошук їжі, турбота про нащадків тощо). Поведінка пов'язана зі здатністю тварин змінювати свої дії, пристосовуючись до змін у зовнішньому середовищі або у внутрішньому середовищі самого організму.
Наука, яка вивчає поведінку тварин саме як один зі способів адаптуватися до мінливих умов середовища, має назву етологія.
Подразливість — це одна з основних властивостей живого. Вона є здатністю сприймати зміни зовнішнього та внутрішнього середовища й реагувати на них.
Розрізняють поведінку вроджену та набуту.
Вроджена поведінка є видоспецифічною — вона проявляється однаково в усіх представників певного виду. Наприклад, хижаки з групи котячих (коти, рисі, леви, тигри) переважно полюють на здобич із засідок, натомість псові (вовки, гієни) об’єднуються в зграї та переслідують жертву. Вроджена поведінка ґрунтується на безумовних рефлексах, які нащадки успадковують від батьків. Така форма поведінки однакова для всіх особин даного виду.
Рефлекс — реакція організму на дію певних подразників зовнішнього чи внутрішнього середовища, що відбувається за участі нервової системи.
Рефлекси поділяють на безумовні (уроджені рефлекси, які успадковуються від предків і властиві для всіх особин виду) та умовні (набуті рефлекси, які утворюються у процесі життєдіяльності та є індивідуальними для кожної особини).
Інстинкти є вродженою здатністю тварин до складної автоматичної поведінки (виконання певної послідовності дій) у відповідь на чітко визначений стимул. Вони виникають у головному мозку і є більш складнішою формою поведінки, ніж безумовні рефлекси, які формуються на рівні окремих нервових вузлів або спинного мозку.
Ознаки інстинктів:
- спадковість (не потребують навчання, хоча протягом життя їх прояви можуть покращуватися тваринами);
- однаковість у всіх особин певного виду;
- пристосованість до умов існування на момент закріплення інстинкту в спадковості певного виду;
- повторюваність (інстинктивна поведінка буде повторюватися у відповідь на дію стимулу незалежно від конкретної ситуації).
Безумовні рефлекси та інстинкти є основою вроджених форм поведінки тварин, які не потребують навчання. У тих випадках, коли особливість поведінки виникає й закріплюється у процесі життя особини, мають місце набуті форми поведінки.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 151-155.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 146-149.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 138-141.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 183-186.