Прокаріоти мають низку унікальних процесів життєдіяльності. Серед них є представники автотрофних бактерій, які здійснюють хемосинтез, утворення метану, азотфіксацію — процеси, які властиві лише прокаріотам.
 
Окремі групи прокаріот можуть окиснювати сполуки сірки, заліза або амоніак для отримання енергії. При цьому вони самостійно утворюють органічні речовини з вуглекислого газу та води. Такий процес називають хемосинтез. Прокаріоти, що здійснюють хемосинтез, отримують назви від того, які сполуки вони окиснюють: сіркобактерії, залізобактерії, нітрифікувальні бактерії та інші.
 
До складу білків, ДНК та інших ключових речовин живих організмів входить хімічний елемент — Нітроген. Основне джерело Нітрогену — це газ азот, який на \(78\) % складає повітря навколо нас. Проте еукаріоти — рослини, тварини, гриби — не здатні засвоювати азот атмосфери та перетворювати його на нітрогенумісні сполуки організму. Усі вони залежать від бактерій, які здійснюють процес азотфіксації — засвоєння та перетворення азоту атмосфери на нітрогенумісні сполуки, доступні для використання живими організмами. Ланцюжками живлення ці сполуки надходять до інших організмів і нас із вами. Прикладами азотфіксаторів є азотобактер, бульбочкові бактерії та ціанобактерії
Азотфіксація  — засвоєння та перетворення азоту атмосфери та нітрогенумісні сполуки, доступні для використання живими організмами.
У природі існують взаємовигідні відносини між бактеріями, рослинами та грибами. Бактерії утворюють різноманітні симбіози з рослинами. У коренях бобових рослин живуть бульбочкові бактерії, які здійснюють азотфіксацію. Вони постачають рослинам доступні для них сполуки Нітрогену, а рослини натомість живлять бактерії вуглеводами — продуктами фотосинтезу. Тому такий симбіоз є взаємовигідним і дуже важливим для екосистем і сільського господарства.
 
З ціанобактеріями дуже вигідно створювати партнерські симбіози, оскільки вони здійснюють фотосинтез та азотфіксацію одночасно. Відомі симбіози ціанобактерій із грибами, які утворюють із ціанобактеріями симбіози заради доступних сполук азоту. Так, у представників рослин Саговників усередині коренів живуть ціанобактерії, які здійснюють азотфіксацію.
 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 28 - 29.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 34 - 35.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 203.