Автотрофні бактерії — це бактерії, які можуть синтезувати органічні речовини з неорганічних у результаті фото- або хемосинтезу (нітрифікуючі, залізо- та сіркобактерії). Явище хемосинтезу відкрив у \(1887\) році український вчений Сергій Виноградський.
 
Ціанобактерії — це прокаріотичні одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні організми без джгутиків та війок. Слизова капсула вкриває клітинну стінку, під якою знаходиться напівпроникна мембрана. У цитоплазмі вільно плаває ДНК–нуклеоїд, дуже дрібні рибосоми, газові вакуолі та одномембранні органели з хлорофілом. Хлоропластів у них немає. У таких зелених «мішечках» із хлорофілом здійснюється процес фотосинтезу, тому вони є автотрофними організмами.
 
 ціанобактерія.png
 
Більшість видів ціанобактерій — мешканці прісних водойм, вони також можуть мешкати в морях, у вологому ґрунті або навіть на зволожених  скелях. Деякі здатні співіснувати з іншими організмами (грибами у складі лишайників, рослинами, тваринами), забезпечуючи їх продуктами фотосинтезу. Також вони вступають у симбіоз із грибами, вищими рослинами та найпростішими. Розмножуються вегетативно (поділом, частинами тіла) та нестатево (формуючи спори). Серед представників найбільш поширеними є спіруліна, носток, глеокапса, глеобактер.
 
Спіруліну вживають в їжу як біодобавку, а також вона є джерелом харчового білка. Ціанобактерії використовують як корм для худоби, органічні добрива, у виробництві паперу, лаків та фарб.
 
Отже, ціанобактерії, як і водорості та наземні рослини, здійснюють фотосинтез із виділенням кисню. Саме в них \(2,8) - \(2,6\) млрд років тому вперше з'явився цей процес, що змінив усю біосферу. Ціанобактерії живуть повсюдно — від вод світового океану до маленьких калюж і ґрунту.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 28 - 29.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 34 - 35.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 202.