Розгляньте зображення клітин рослин, тварин, грибів і бактерій.
Клітина рослин
Клітина тварин
Клітина грибів
Клітина бактерій
Спільним у цих клітинах є наявність плазматичної мембрани та цитоплазми. У цитоплазмі розміщені постійні клітинні структури — органели та непостійні — включення. У клітинах рослин, грибів і бактерій над плазматичною мембраною розташована клітинна стінка. У клітин тварин її немає, тому їхня оболонка є не такою щільною.
Головною відмінністю між клітинами є те, що у клітинах рослин, грибів і тварин міститься ядро, тоді як у клітинах бактерій воно відсутнє.
Організми, клітини яких мають ядро, називають еукаріотами (водорості, вищі рослини, гриби, тварини, різні представники одноклітинних). Організми, клітини яких ніколи не мають ядра належать до прокаріотів (археї та бактерії).
Ядро в клітинах еукаріотів є центром керування клітиною і виконує надзвичайно важливі функції: зберігає спадковий матеріал (молекули ДНК), бере участь у передачі його дочірнім клітинам під час поділу та у його реалізації, у регуляції процесів життєдіяльності клітин.
У клітинах прокаріотів замість ядра є спеціальна ділянка цитоплазми, де міститься молекула ДНК, замкнена у кільце — нуклеоїд, де локалізований генетичний матеріал.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 20.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 20 - 21.