Із давніх-давен люди використовують бактерії для виготовлення продуктів харчування. До найдревніших біотехнологій належить виготовлення різноманітних кисломолочних продуктів: йогуртів, сирів, квашених овочів тощо.
 
Йогурт утворюється при додаванні закваски, яка містить болгарську паличку та/або термофільний стрептокок. до пастеризованого молока. Корисні властивості кислого молока та йогурту досліджував видатний мікробіолог і Нобелівський лауреат Ілля Мечников. На його думку, болгарська паличка (йогурт) протидіє процесам гниття в кишечнику та стимулює імунітет. Завдяки його дослідженням сьогодні ми використовуємо пробіотики — препарати, які містять молочнокислі бактерії для покращення стану травних процесів у товстому кишечнику.
Штам — культура бактерій, яка штучно створена й вирощена на поживному середовищі, або виділена з якогось джерела або об'єкта навколишнього середовища.
Спеціальні штами коринебактерій вирощують у рідкому поживному середовищі, яке містить цукри. У процесі росту бактерії виробляють глутамінову кислоту. Її сіль — натрій глутамат використовують як підсилювач смаку м'яса при виготовленні ковбас, чипсів, приправ тощо.
 
Здавна люди отримували оцет за допомогою оцтовокислих бактерій. Для традиційного виробництва оцту використовують неякісне виноградне вино чи фруктові соки. Спирт і цукри, які в них містяться, оцтовокислі бактерії окиснюють киснем повітря до оцтової кислоти. Оцет є найпоширенішим консервантом — речовиною, яка гальмує розвиток мікроорганізмів у продуктах харчування та подовжує термін їхнього зберігання.
 
Вирощуючи різні бактерії в поживних середовищах, у промислових масштабах отримують різні речовини: амінокислоти, вітаміни, антибіотики, ферменти та ін. Учені також навчилися вводити в клітини бактерій різні гени, наприклад, гени людини. Такі генетично модифіковані бактерії виробляють білки людини для лікування багатьох захворювань.
 
У сільському господарстві широко використовують бактеріальні добрива, які містять бульбочкові бактерії, азотобактер або азоспірили — бактерії, які фіксують азот атмосфери. Ці добрива стимулюють ріст рослин і підвищують їхню врожайність.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 205 - 207.