Однією з головних ознак, що відрізняє живі організми від неживих об'єктів — є наявність обміну речовинами і енергією з навколишнім середовищем. Завдяки цим процесам організм отримує речовини, що будуть використані для побудови та оновлення клітин і тканин, а також енергію для забезпечення процесів життяєдіяльності.
 
Рослини за типом живлення є автотрофами —  вони поглинають із повітря й ґрунту неорганічні речовини (вуглекислий газ, воду, мінеральні солі), і завдяки енергії світла утворюють із них органічні речовини.
 
Тварини — гетеротрофні організми, які не утворюють власних, а використовують уже готові органічні речовини інших організмів.
 
Злагоджена робота органів і систем органів організму забезпечує обмін речовин як усередині самого організму, так і організму з навколишнім середовищем.
Обмін речовин — це сукупність процесів надходження речовин до організму, їхнього перетворення в ньому, та виведення назовні кінцевих продуктів обміну.
 
травлення.png
 
Джерела:
Біологія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Костіков І., Волгін С., Додь В., Сиволоб А., Довгаль І., Скрипник Н., Ягенська Г., Толстанова Г., Ходосовцев О. - Київ: Освіта, 2015. с. 130 — 132.