У багатоклітинних представників зелених водоростей тіло (слань, таллом) має форму ниток або плоских листоподібних утворень.
Зелені водорості мають спільні ознаки:
- містять хлорофіл;
- живляться автотрофно;
- не мають ні коренів, ні стебел, ні листя;
- тіло називається таломом або сланню;
- тіло не поділено на органи і тканини;
- речовини надходять і виділяються через усю поверхню талома.
У стоячих і проточних водах з повільною водою часто плавають або осідають на дно слизькі яскраво-зелені грудки. Вони схожі на вату і утворені скупченнями нитчастої водорості спірогири. Витягнуті циліндричні клітини спірогири покриті слизом. Усередині клітин — хроматофори у вигляді спірально закручених стрічок.
У проточних водоймах часто можна помітити яскраво-зелені скупчення шовковистих ниток, прикріплених до підводних каменів і корчів. Це багатоклітинна ниткоподібна зелена водорость улотрикс. Його нитки складаються з ряду коротких клітин. У цитоплазмі кожної з них розташовані ядро і хроматофор у вигляді незамкнутого кільця. Клітини діляться, і нитка росте.
У життєвому циклі улотрикса є всі три типи розмноження:
- вегетативне — фрагментами нитки;
- нестатеве — у клітині формуються спори з чотирма джгутиками на передньому кінці, червоним вічком і двома пульсуючими вакуолями. Кожна спора виходить назовні з клітини, прикріплюється до субстрату й проростає в дорослу особину;
- статеве, коли в клітині формуються гамети з двома джгутиками. Гамети сполучаються попарно, утворюючи зиготу. Зигота є рухливою недовго, вона швидко осідає на дно, втрачає джгутики, укривається оболонкою — цистою. Коли настає сприятливий період, із зиготи формуються нові організми.
Багатоклітинні зелені водорості живуть також у водах морів і океанів. Прикладом таких водоростей є ульва (або морський салат) довжиною близько \(30\) см і товщиною всього дві клітини.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 66-68.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 60-63.