На вершині пагона міститься верхівкова брунька. За допомогою верхівкових бруньок пагони ростуть у довжину. Качан капусти — це верхівкова брунька, що сильно розрослась, але не розгорнулась. Вона складається із великої кількості листків, що сидять на вкороченому стеблі.
 
Пазушні бруньки містяться на стеблі, у пазухах листя. З них розвиваються бічні пагони, що забезпечують розгалуження рослини. Розташування пазушних бруньок повторює розташування листків на пагоні.
 
Додаткові бруньки закладаються на будь-якій частині рослини, коренях чи пагонах. Вони забезпечують відновлення пошкоджених пагонів і вегетативне розмноження.
 
Після опадання листків на пагонах залишаються листові рубці, над якими розташовуються пазушні бруньки.
 
Після розгортання бруньок пагони ростуть швидко, а брунькові луски майже відразу опадають. Ділянка пагону з листовими рубцями від опалих брунькових лусок називають бруньковим кільцем. За кількістю таких кілець можна визначити вік гілочки або молодого дерева.
 
бруньки.png
 
Не всі бруньки наступного року після утворення розпускаються. Частина може залишатися у стані спокою декілька років. Такі бруньки називають сплячими. Сплячі бруньки починають розвиватися при пошкодженні верхівки стебла або пазушних бруньок. Вони характерні для листяних дерев, чагарників і деяких багаторічних трав, з них можуть з'являтися пагони на пнях і на старих стовбурах дерев.
 
 
Сплячі бруньки.png
Сплячі бруньки
 
Рослини розрізняються розмірами, формою, кольором та іншими особливостями бруньок, та їх розташуванням на стеблі. Ці ознаки можна використовувати для визначення назви рослини у зимовий час. Розташування пазушних бруньок повторює розташування листків на стеблі. 
 
Чергове розташування бруньок спостерігається у липи, дуба, берези, вільхи, верби, ліщини, тополі.
Супротивне розташування характерне для клена, бузку, кропиви, жасмину, жиломості, фуксії.
Кільчасте (мутовчасте) розташування — у воронячого ока, елодії.
 
Розташування бруньок.png
Розташування бруньок на пагоні
  
За виконанням функцій бруньки поділяються на бруньки збагачення та бруньки відновлення.
 
Бруньки збагачення не мають періоду спокою й розвиваються одночасно з материнським пагоном.
 
Бруньки відновлення:
  • зимуючі — бруньки, які на деякий час можуть перебувати в стані спокою, зумовленому холодним періодом;
  • додаткові бруньки закладаються на будь-яких частинах пагона й відповідають переважно за вегетативне розмноження;
  • сплячі, або «резервні» бруньки можуть ніколи не розвинутися, для них потрібно, щоб рослину пошкодили.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 91-94.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 88.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 70-71.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 68-69.