На пагоні обов'язково є зачатки нових пагонів — бруньки.
Брунька — зачатковий пагін, у якому вже закладено всі частини майбутнього пагона, що забезпечує його галуження та верхівкове наростання.
Усі органи в бруньці розташовані дуже щільно. На повздовжньому розрізі бруньки добре видно коротке зачаткове стебло з щільно притиснутими один до другого листковими зачатками. Подекуди в пазухах зачаткових листків є ледь помітні зачаткові бруньки. Разом зачаткові листки, стебло та бруньки формують зачатковий вегетативний пагін, верхівку якого називають конусом наростання. Клітини конуса наростання забезпечують верхівковий ріст пагона.
Бруньки бувають вегетативні та генеративні та змішані.
Вегетативна (листкова) брунька є меншою за розмірами і має довше міжвузля, складається із зачаткового стебла та зачаткового листя. З такої бруньки розвивається вегетативний пагін.
Генеративна (квіткова) брунька є більшою за розмірами, має округлу форму і короткі міжвузля, у ній містяться зачатки квітки або суцвіття. Квіткова брунька, що містить у собі лише одну квітку називається бутоном.
Генеративна (квіткова) брунька є більшою за розмірами, має округлу форму і короткі міжвузля, у ній містяться зачатки квітки або суцвіття. Квіткова брунька, що містить у собі лише одну квітку називається бутоном.
Змішана брунька (вегетативно-генеративна) — це брунька, у якій закладений пагін, верхівка якого перетворилася на зачаток квітки або суцвіття.
Види та будова бруньок
Якщо брунька закрита, то зовні вона вкрита покривними лусками, які захищають тканини зачаткового пагона від несприятливих умов зовнішнього середовища. Тому такі бруньки розташовані на гілках дерев та кущів, що ростуть у помірних широтах, де спостерігається різка зміна пір року із значними температурними коливаннями.
Відкриті бруньки не мають покривних лусок, тому розвиваються одночасно з материнським пагоном і не мають періоду спокою.
Навесні брунька розкривається й міжвузля починають видовжуватися. Відстань між сусідніми вузлами збільшується, виштовхуючи з бруньки нові молоді листки один за одним. Так формується молодий пагін.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 91-94.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 88.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 70-71.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 68-69.