Основна (паренхімна) тканина утворена великими живими клітинами з міжклітинниками або без них. Цю тканину ще називають виповнюючою, оскільки вона заповнює проміжки між провідними та механічними тканинами.
 
Функціонально основну тканину поділяють на такі види:
  • фотосинтезуюча — є в усіх зелених частинах рослини, бо її клітини містять хлоропласти, в яких здійснюється фотосинтез;
  • повітроносна — утворена великими клітинами з міжклітинниками, що створюють канали, якими переміщуються гази і краплинна вода;
  • запасаюча — утворена великими клітинами у яких накопичуються поживні речовини. Саме цієї тканини найбільше в плодах, серцевині стебла та кореня, у кореневищах, бульбах, цибулинах тощо.
фотосинтезуюча.jpg
Фотосинтезуюча
 
повітроносна.jpg
Повітроносна
 
запасаюча.jpg
Запасаюча
 
Механічна тканина надає рослині міцності та пружності, формуючи волокна. Кам’янисті клітини механічної тканини утворюють кісточку багатьох плодів: вишні, персика, сливи, манго тощо. Також вони можуть формувати дерев’янисті оплодні сухих плодів: горіха, ліщини, жолудя.
 
механічна.png
Шкаралупа горіхів складається з механічної тканини
 
Провідна тканина складається як із живих, так і з мертвих клітин. Ці клітини розташовані одна над одною і формують трубочки, різні за діаметром. Із мертвих клітин формуються: трахеї (судини) — більші за діаметром; трахеїди — менші за діаметром трубочки. Трахеями і трахеїдами здійснюється транспортування — висхідний рух води та мінеральних речовин від кореня до листків.
 
Трахеї і трахеїди.jpg
Судини (трахеї) та трахеїди
 
ситоподібні трубки.jpg
Ситоподібні трубки
 
Із живих клітин формуються ситоподібні трубки, поперечні стінки клітин яких пронизані багатьма порами, формуючи своєрідне сито. Звідси й назва — ситоподібна трубка. Вміст клітин, із яких складаються ці трубки, залишається, відмирають тільки ядра, а клітина втрачає здатність до поділу.

Через пори з клітини в клітину внаслідок руху цитоплазми транспортуються органічні речовини. Так ситоподібними трубками здійснюється низхідний рух органічних речовин — відтік речовин, що утворилися під час фотосинтезу в листках, до всіх органів рослини: кореня, стебла, плодів і насіння. Уздовж ситоподібних трубок розташовані клітини-супутники.
 
Отже, рослина — це цілісний інтегрований організм, утворений клітинами, що подібні між собою за будовою, функціями та походженням і формують тканини, а ті, у свою чергу, утворюють органи. У рослини є вегетативні (корінь і пагін — стебло, листки й бруньки) та генеративні (квітка, плід, насінина) органи. Є п’ять типів рослинних тканин: твірна, покривна, основна, механічна, провідна. Кожна з цих тканин відіграє важливу функцію для рослинного організму. 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 77-80.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 79.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 57-58.