Головоногі молюски — нечисленна група високоорганізованих тварин, що відрізняються найбільш досконалим серед інших молюсків будовою і складною поведінкою.
Їх назва — «Головоногі» — пояснюється тим, що на голові у них розташовані кінцівки — щупальця (зазвичай їх \(8\) — \(10\)), за допомогою яких багато тварин можуть пересуватися по дну. Встановлено, що кінцівки головоногих розвинулися з ноги їх стародавнього предка.
 
різноманітність головоногих.jpg
 
Головоногі молюски живуть у морях і океанах з високим умістом солей (вони не зустрічаються у Чорному, Азовському та Каспійському морях, вода яких опріснюється річками, що впадають у них).
Більшість головоногих — вільноплаваючи молюски. Лише деякі живуть на дні.
До сучасних головоногих належать каракатиці, кальмари, восьминоги. Розміри їх тіла бувають від декількох сантиметрів до \(5\) м, а мешканці великих глибин досягають \(13\) м і більше (з витягнутими щупальцями).
 
кальмар великий.jpg
 
Зовнішня будова
Тіло у головоногих молюсків є двосторонньо — симетричним. Воно, зазвичай, розділено на тулуб і велику голову, а нога видозмінена у розташовану на черевній стороні воронку — м'язисту конічну трубку (сифон) і довгі м'язисті щупальця з присосками, які розташовані навколо рота (у восьминогів \(8\) щупалець, у каракатиць і кальмарів — \(10\), у наутилуса — близько \(40\)).
 
 
осьминог_підписи тіла.jpg
 
Для головоногих молюсків є характерним реактивний рух. Суть його полягає в тому, що через мантійний отвір у мантійну порожнину надходить вода. Потім цей отвір закривається, черевні м'язи скорочуються і витискують воду у спеціальний орган — лійку. При цьому виникає реактивна сила, яка штовхає молюска у протилежний бік, і він, ніби ракета, рухається заднім кінцем уперед. Кальмари, наприклад, розганяються до \(70\) км/год і вискакують з води на висоту триповерхового будинку.
 
Тіло більшості головоногих позбавлене зовнішньої черепашки, є лише недорозвинена внутрішня черепашка. А у восьминогів черепашки немає зовсім. Зникнення черепашки пов'язано з великою швидкістю пересування цих тварин (швидкість руху деяких кальмарів може перевищувати \(50\) км/год).