Ряд Павуки
Павуки є найбільшою групою павукоподібних. Харчуються вони різними комахами, деякі їдять дощових черв'яків, равликів, мурах, ящірок, жаб, мишей, птахів, пуголовків, невеликих рибок.
  
Ряд Скорпіони
Скорпіони живуть у країнах з теплим або жарким кліматом, іноді зустрічаються в горах. Полюють скорпіони вночі. Виділяючи отруту, скорпіони паралізують здобич або вбивають її. У їжу вони вживають різноманітних павукоподібних, ящірок або дрібних гризунів. Скорпіони можуть бути небезпечними і для людини.

скорпіон.jpg 
Скорпіон
 
Ряд Кліщі
Кліщі — група павукоподібних, у яких тіло не поділено на відділи (головогруди повністю зливаються із черевцем). Серед кліщів багато шкідників і паразитів, деякі — небезпечні для людини, оскільки можуть передавати збудників різних захворювань (наприклад, енцефаліту — важкого захворювання нервової системи).
 
Небезпечним для людини є коростяний кліщ — збудник корости. Він пошкоджує шкіру людини, прогризає у ній хід і там відкладає яйця. Зазвичай це відбувається на місцях згинів тіла, де шкіра є м'якшою (наприклад, на кистях рук). Коростяні кліщі легко передаються від людини до людини. Рослиноїдні кліщі ушкоджують запаси зерна, борошна та хліба. Деякі живляться соком рослин.

 кліщ.jpg
Кліщ може переносити енцефаліт
 
коростяний кліщ.jpg
Коростяний кліщ — збудник корости (під мікроскопом)
 
Ряд Сольпуги
Сольпуги не мають отруйних залоз. Проте, у них є потужні хеліцери для захоплення і подрібнення їжі. Ці тварини — нічні хижаки, а вдень — ховаються у норах. Вони ніколи не роблять павутину.
Сольпуга.jpg
 
Ряд Косарики
Косарики поширені по всій території України. Вони мають довгі ходильні ноги. Ці тварини не є отруйними і не мають павутинних залоз.
 
Косарик.jpg
Косарик
 
Павукоподібні мають важливу роль у природі:
  • як хижаки, вони знищують комах;
  • ґрунтові кліщі беруть участь у процесах ґрунтоутворення;
  • є їжею для багатьох птахів, ящірок, савців та інших тварин;
  • павукоподібні знищують комах — щкідників сільськогосподарських насаджень;
  • павуки можуть завдавати шкоду людині та тваринам завдяки наявності отруйних залоз;
  • кліщі можуть переносити захворювання (наприклад, коростяний кліщ, енцефалітний кліщ);
  • кліщі здатні пошкоджувати рослини (наприклад, павутинний кліщ)