Ознаки подібності сучасних птахів і плазунів:
  • на відміну від земноводних шкіра у птахів і плазунів є сухою;
  • пір'я птахів, як і луски плазунів, складаються з рогової речовини;
  • на ногах птахів є лускатий покрив, подібний лусці плазунів;
  • у птахів, як і у плазунів, є клоака;
  • яйця, які відкладаються птахами є багаті жовтком, мають оболонки (як у крокодилів і черепах, яйця птахів покриті вапняною шкаралупою);
  • подібність зародків (зяброві щілини, зачатки кінцівок);
  • у сучасних тропічних птахів гоацинів (що живуть у джунглях південноамериканської річки Амазонки) пташенята на крилах мають пальці, якими вони чіпляються за гілки дерев.
Походження птахів
Безпосередні предки птахів поки ще не встановлені. Вчені припускають, що птахи могли походити від нащадків древніх плазунів, що пересувалися на задніх кінцівках, схожих на пташині. Їхні передні кінцівки були короткими і чіпкими. Деякі з таких динозаврів пристосувалися до життя на деревах, могли перестрибувати з гілки на гілку. Надалі луска на передніх кінцівках і хвості перетворилася на пір'я. Такі тварини вже могли перелітати з дерева на дерево.
У \(XIX\) ст. у Німеччині були виявлені на сланцях два скам'янілих відбитка скелетів і пір'я тварини розміром з сороку, що жила на Землі приблизно \(180\) млн років тому. Ця тварина була названо первісним птахом, або археоптериксом.
 
першоптах.jpg

Передні кінцівки у археоптерикса мали велику схожість з пташиними крилами. На задніх кінцівках була розвинена цівка, пальці розташовувалися, як і у багатьох птахів, — три пальця вперед, а один назад.
Проте, щелепи з зубами, видовжений хвіст з \(20\) хребцями і віялоподібним розташуванням пір'я, кістки, що не наповнені повітрям, відсутність кіля на грудині, наявність розвинених пальців на крилах та інші ознаки свідчили про те, що первісні птахи погано літали і вели деревний спосіб життя.
 
Нещодавно у Північній Америці були знайдені викопні рештки давнішого первісного птаха — протоавіса. Він жив \(225\) млн років тому і мав більше ознак подібності з сучасними птахами, ніж археоптерикс.
 
протоавіс.png

У протоавіса на грудній кістці був розвинений кіль, що свідчить про його пристосованості до польоту. Щелепи мали менше зубів і були більше схожі на дзьоб. Багато кісток скелета були порожніми, як у птахів.
Протоавіс — можливий предок сучасних птахів, а археоптерикс є особливою бічною гілкою у розвитку древніх плазунів.
Значення птахів у природі та житті людини
Птахи є джерелом їжі для тварин і людини; пух птахів служить утеплювачем для одягу і предметів домашнього вжитку людини.
 
Птахи регулюють чисельність комах і дрібних гризунів; беруть участь у запиленні рослин, поширення плодів і насіння. Птахи можуть бути розповсюджувачами інфекційних захворювань людини — орнітозів.