Птахи — роздільностатеві тварини з вираженим статевим диморфізмом (самки відрізняються від самців).
 
самка_самець.jpg
 
Розмножуються птахи, відкладаючи яйця.
У самців розвиваються парні сім'яники.
У самок — один лівий яєчник (у ньому розвиваються яйцеклітини) і яйцепровід.
 
Запліднення у птахів внутрішнє і відбувається у яйцеводах самки.
 
запліднення.png
 
Безпосередньо яйцем (яйцеклітиною) є жовток. Усі інші утворення продукуються яйцепроводом (запліднена яйцеклітина, просуваючись по яйцепроводу, покривається яєчними оболонками — білковою, волокнистою і шкаралупою).
 
яйце.jpg
 
У верхній частині жовтка міститься зародковий диск (з нього розвивається ембріон птаха).
 
Жовток містить увесь необхідний для розвитку зародка запас поживних речовин і води. Жовток підвішений на білкових нитках — халазах. Це охороняє зародок від поштовхів і орієнтує зародковий диск завжди наверх, що важливо для насиджування яєць.
 
Білок
виконує захисну і поживну функції, забезпечуючи зародок водою. Зовні білок покритий двома тонкими пергаментоподібними білковими підшкаралупними оболонками, які на тупому кінці яйця дещо розходяться, утворюючи повітряну камеру.
 
Шкаралупа виконує функції захисту і газообміну. Газообмін можливий тільки завдяки пористості шкаралупи.
 
Після того як яйце буде відкладено, у ньому починається процес розвитку зародка.
розвиток зародка.jpg
 
Розвиток зародка вимагає підвищеної температури (приблизно \(38\) °С). Для цього птахи насиджують свої кладки яєць (висиджують пташенят). Яйця насиджує один з батьків або обоє по черзі. Насиджування яєць у різних видів займає різний час — від \(11\) до \(85\) діб.
 
квочки.jpg
 
Всі птахи піклуються про потомство: знаходять для нього корм, зігрівають, захищають від хижаків і навчають літати пташенят.