У кожному ряді комах є шкідники сільськогосподарських рослин.
Ряд Прямокрилі (сарана і капустянки)
Особливо небезпечною є азіатська, або перелітна сарана. Від її навали на полях залишається гола земля з об'їденими рослинами. Основні місця розмноження сарани — очеретяні зарості великих південних річок. Личинки виводяться з яєць навесні, \(4\) — \(5\) разів линяють, при цьому у личинок з'являються крила, і сарана летить на величезні відстані.

періоди_сарана.jpg
 
З капустянок широко розповсюджена капустянка звичайна. Вона живе в ґрунті. Для відкладання яєць на глибині \(10\) — \(20\) см самка робить гніздо. При влаштуванні гнізд і численних ходів вона перегризає коріння і підземні частини стебел, виїдає бульби, коренеплоди, насіння.
 
медведка.jpg
  
Ряд Рівнокрилих (попелиці)
Серед Рівнокрилих багато комах — шкідників: попелиці, білокрилки, червеці, щитівки, тощо. Сільськогосподарській діяльності людини особливо шкодять попелиці.
 
Попелиці (капустяна, баштанна, бурякова, горохова) висмоктують соки з молодих пагонів та листя. Рослини сильно відстають у рості або засихають. Попелиці швидко розмножуються. За літо у них буває кілька поколінь.
 
тля11.jpg

Ряд Напівтвердокрилі (Клопи)
Як дорослі особини, так і личинки клопів пошкоджують хлібні злаки, особливо пшеницю. Проколюючи ще недозрілі зернівки, клоп вводить в них слину і смокче розчинений вміст.

 клоп11.jpg

Ряд Твердокрилі (Жуки)
З жуків найбільшої шкоди сільському господарству завдають буряковий довгоносик, колорадський жук, жуки-ковалики.
 
Буряковий довгоносик за добу може погубити до \(10\) молодих рослин. Найбільшої шкоди завдає у період зростання буряка. Самка довгоносика у цей час відкладає яйця у ґрунт близько паростків буряка. Червоподібні личинки живляться корінням буряка.
 
довгоносик.jpg
 
Небезпечного шкідника картоплі — колорадського жука — завезли до Європи з Америки разом з картоплею. Протягом літа розвивається два — три покоління жуків. І дорослі жуки, і їх личинки живляться листям картоплі.
 
колорадський жук2.jpg колорадський жук1.jpg
 
Ряд Лускокрилі (Метелики)
Гусениці метелика — капусниці харчуються листям капусти та інших хрестоцвітих рослин, залишаючи тільки найбільші жилки. Тримаються вони відкрито: птиці їх не їдять, завдяки виділенню ними отруйної рідини.
 
гусінь.jpgметелик_капустянки.jpg