До насінних належать дві групи рослин: голонасінні і покритонасінні (або квіткові).
Насінина — репродуктивний орган рослин. Він включає зародок, з якого розвивається нова рослина і запас поживних речовин, оточені захисною насінною шкіркою.
Зародок розвивається із заплідненої яйцеклітини (зрідка — незаплідненої). У нього формуються зародкові органи: корінець, стебельце та листочки. Листочки зародка називають сім'ядолями.
Оскільки в насінині зародок захищений шкіркою та має запас поживних речовин, потрібних для проростання, він здатний переживати тривалі періоди несприятливих умов (низьких температур, посухи тощо). Наприклад, насіння маньчжурського лотоса не втрачає схожості протягом \(300\) - \(400\) років. Насіння люпину арктичного зберігає життєздатність протягом кількох тисяч років.
Однією з відмінностей насінних рослин від вищих спорових є те, що для процесу заплідення їм потрібне вологе середовище. У насінних рослин процесу заплідення передує процес запилення — переенесення пилкових зерен до тих структур, де містяться яйцеклітини. У голонасінних — це насінні зачатки в жіночих шишках, а у покритонасінних (квіткових) — це маточка квітки, всередині якої є зародкові мішки з яйцеклітинами. У цих структурах відбувається заплідення і починає розвиватися зародок.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 99-100.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 108-109.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 104-105.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 121-124.