Лише в небагатьох видів рослин насінина здатна проростати відразу після дозрівання (наприклад, верба, тополя). Насіння більшості рослин, навіть за сприятливих умов, певний час не проростає, перебуваючи у стані спокою. У цей час у насінині процесу обміну речовин, зокрема дихання, майже прининяються, а вміст води становить не більше ніж \(10\) - \(15\) %. Тривалість цього періоду в різних видів неоднакова — від \(3\) - \(4\) тижнів до кількох місяців чи років. за цей час у насінні відбуваються фізіологічні зміни і воно набуває здатності до проростання.
 
Для проростання насіння потрібна сукупність певних умов:
  • достатня вологість;
  • наявність кисню;
  • певна температура;
  • для деяких видів — світло.
У насіння кожного виду свої вимоги до умов проростання. Так, насіння холодостійкої озимої пшениці починає проростати за \(0\)... \(+\)\(2\) °С, а теплолюбних кукурудзи та перцю — за \(+\)\(8\)... \(+\)\(10\) °С.
 
Перед проростанням насінина вбирає воду і набрякає. Вода виводить насінину зі стану спокою і створює середовище для здійснення біохімічних процесів. Водночас посилюється дихання зародка, що забезпечує його енергією. При цьому запасні органічні речовини переходять у форму, доступну для споживання зародком. Спочатку проростає корінець, а вже потім — зародковий пагін. Корінець росте у глиб ґрунту, оскільки реагує на силу тяжіння Землі, а ріст пагона спрямовується догори. Рослину з моменту проростання називають проростком.
 
Полегшити процес проростання насіння, що має тверду або здерев'янілу насінну шкірку, можна пошкодивши оболонку наждачним папером чи напилком, піском тощо. Так роблять з насінням кавуна, люпину, конюшини, баклажанів. Цей процес називають скарифікацією насіння. Скарифікацію застосовують також для авокадо, горіха волоського, фікікової пальми тощо. Для підвищення стійкості висадженого насіння до коливань температури та інших несприятливих погодних впливів у ґрунті проводять його загартовування. Для цього насіння, після того, як воно набрякає у воді, піддають впливу низьких температур (наприклад, протягом \(3\) діб набрякле насіння помідорів витримують при температурі \(-\)\(1\) ... \(-\)\(4\) °С, перець і баклажани — \(0\) ... \(-\)\(4\) °С). Загартовують насіння теплолюбних рослин, щоби краще пристосувати їх до зростання в умовах помірного клімату.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 101-102.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 108-109.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 104-105.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 121-124.