Родина Метеликові (Бобові) включає багато цінних харчових культур. До них належать горох, квасоля, соя, сочевиця, арахіс. Всі їхні органи, особливо насіння, багаті на білок. Насіння гороху посівного, наприклад, за вмістом білка близьке до м'яса. У насінні квасолі звичайної утворюється білка до \(30\) %, а у насінні арахісу і сої — більше \(40\) %. До того ж, насіння арахісу та сої багате на олію (до \(22\) %).
Горох посівний — одна з найдавніших культурних рослин. Це однорічна трав'яниста рослина.
Батьківщина квасолі звичайної — Південна Америка. Ця рослина не виносить заморозків, але у порівнянні з горохом відрізняється посухостійкістю.
Соя з усіх метеликових, що вирощуються, за площею посівів посідає перше місце у світі. Особлива цінність насіння сої полягає у тому, що з нього можна виготовляти продукти, подібні до молока, вершків, сиру, а також борошно, з якого печуть хліб для хворих на цукровий діабет.
Арахіс, або земляний горіх, — теплолюбна трав'яниста рослина, родом з Південної Америки. Після запилення і запліднення квітки арахісу занурюються у ґрунт, де відбувається утворення і дозрівання його бобів, які у народі називають горіхами.
Багато метеликових трав — конюшина, люцерна, вика, еспарцет, люпин — цінний корм для худоби, як у свіжому, так і у сухому вигляді (сіно), а також як силос, що одержується квашенням скошеної зеленої маси.
Метеликові рослини використовують для покращення родючості ґрунту.
Оскільки всі органи метеликових рослин багаті азотними речовинами, деякі з них, найчастіше люпин і люцерну, використовують як зелене добриво. Вирощені рослини заорюють у ґрунт, де вони перетворюються у перегній, який містить велику кількість азотних солей.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 123-127.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 120-123.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 148-149.