У нашій країні злаки — це трав'янисті рослини з мичкуватою кореневою системою і стеблами, вузли яких зазвичай товстішими за міжвузля.
Злаки ростуть у результаті поділу клітин у основі кожного міжвузля. Такий ріст називають вставним.
У більшості злаків (пшениці, жита, тимофіївки) стебло — соломина (міжвузля стебла порожнисті, а вузли заповнені тканинами). Проте у деяких злаків (кукурудза, цукровий очерет) заповнені тканинами і міжвузля.
Листя злаків, як правило, вузьке, довге, з паралельним жилкуванням.
Вище вузла, від якого відходить лист, стебло охоплює піхва листка — широка основа листа, що має вигляд трубки.
Піхва листка — відмінність злаків від рослин інших родин. У місці відходження листової пластинки від піхви знаходиться плівчастий виріст — язичок. Він не дозволяє воді проникнути між стеблом і піхвою.
Квітки більшості злаків мають по дві квіткові луски, дві квіткові плівки, три тичинки і одну маточку з двома сидячими волохатими рильцями.
Формула квітки:
Квітки зібрані у прості суцвіття — колоски (що складаються з \(1\) - \(30\) квіток), і вони утворюють складні суцвіття: складний колос (жито, пшениця, ячмінь), волоть (кукурудза, овес, просо). Запилення злаків відбувається за допомогою вітру. У деяких злаків (пшениця, стоколос) зазвичай самозапилення.
Плід злаків — зернівка. У зернівці оплодень і сім'яна шкірка зрослися. У насіння ендосперм не оточує зародок, а примикає до нього збоку, безпосередньо прилягаючи до однієї (єдиної) сем'ядолі, так званого щитка.
Окремі зернівки злаків, що вирощуються людиною, зазвичай називають зернами, а їх масу — зерном.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 119-122.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 117-118.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 112-113.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 145-149.