Упродовж тривалої історії розвитку життя на Землі (вчені вважають, що життя на нашій планеті виникло близько \(3,8\) млрд років тому) постійно з'являлися одні види й вимирали інші. Причинами вимирання були, наприклад, зміни клімату, які траплялися періодично в історії Землі. Але з поширенням планетою виду Людина розумна темпи зникнення видів значно прискорилися через інтенсивний вплив діяльності людини на екосистеми. Це насамперед: пряме винищення особин певного виду, руйнування місць їхнього існування, забруднення довкілля.
 
Якщо темпи вимирання видів не вповільнити, світ може зіткнутися з кризою різкого зниження біорізноманіття на нашій планеті. Тому людина мусить його охороняти й відновлювати.
 
Основні заходи зі збереження біорізноманіття:
  • розмноження й утримання в штучних умовах популяцій рідкісних видів тварин і рослин з наступним переміщенням їх у природні умови;
  • запровадження природоохоронних територій;
  • створення списків видів, які потребують охорони. Їх називають Червоною книгою (або Червоними списками). Останнє, четверте видання Червоної книги України було підготовлене \(2021\) р. Воно містить \(1544\) види, з них \(687\) види тварин і \(773\)  видів рослин і водоростей та \(124\) види грибів і лишайників. Охороняючи екосистеми, ми тим самим зберігаємо місця існування організмів, а отже, — біорізноманіття на видовому рівні. А це так само забезпечує охорону генетичного біорізноманіття.
Природно-заповідний фонд України:
  • природні території та об'єкти — заповідники біосферні та природні, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заповідно-мисливські господарства, заказники, заповідні урочища, пам’ятки природи.
  • штучні території та об'єкти — зоопарки, ботанічні сади, дендрологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.
Характеристика деяких природоохоронних територій:
  • заповідники — території, на яких заборонені будь-які види господарської діяльності й туризм. На території України є \(20\) заповідників. Заповідники в Україні: Дунайські плавні, Карпатський, Асканія-Нова, Медобори в Тернопільській обл., «Поліський» у Житомирській
    обл. та інші.
  • Заказники — території, на яких охороняють певні види тварин і рослин і допускають обмежену господарську діяльність. Можуть бути постійними або тимчасовими.
  • Національні парки — території, на яких в обумовлених межах дозволено організований туризм і екскурсії. Національні парки в Україні: Шацький у Волинській обл., Синевир у Закарпатській обл, Сколівські Бескиди у Львівській обл.
  • Заповідно-мисливські господарства — території, на яких створено умови для розмноження промислових тварин і дозволено полювання на підставі ліцензії.
  • Пам’ятки природи — окремі природні об’єкти із заповідним режимом, що мають наукове, культурне, історичне або естетичне значення.
Проблеми охорони довкілля опрацьовує енвайронментологія — екологічна наука, яка досліджує середовище, що оточує людину, та взаємний влпив людського суспільства й навколишнього середовища.
 
Різні рівні організації біорізноманіття нашої планети досліджують за допомогою методів, які використовують у біології та інших природничих науках. Природоохоронні території мають на меті збереження генетичного, видового й екосистемного різноманіття. Усі люди, і зокрема учні/учениці, мають виявляти агентність у збереженні біорізноманіття нашої планети.
 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 16 - 18.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 11.