Після запліднення в жіночому організмі настає вагітність.
Вагітність — це фізіологічний стан організму жінки, пов'язаний із заплідненням та внутрішньоутробним розвитком зародка й плоду.
Період вагітності в людини в разі нормального перебігу триває близько \(280\) днів (\(40\) тижнів). Першими ознаками вагітності є затримка менструації, відраза до деяких видів їжі, нудота, спостерігаються сонливість, дратівливість. В організмі майбутньої матері відбуваються значні гормональні зміни. Посилено виробляється гормон прогестерон, і починається підготовка молочних залоз до вигодовування.
Ембріональний розвиток під час вагітності поділяють на два періоди: зародковий і плодовий.
Зародковий період — це період формування зародка, що триває від моменту імплантації до утворення плаценти.
Після запліднення зигота, яка активно ділиться, переміщується по матковій трубі до матки. Після кількох поділів формується скупчення клітин, яке називається морула. Приблизно через \(6\) днів після запліднення всередині клітинної маси формується порожнина. Тепер це одношаровий багатоклітинний зародок, який має назву бластоцисти. На \(7\)-й день після запліднення бластоциста занурюється в слизову оболонку матки й прикріплюється до неї. Цей процес називається імплантацією. Потрапивши в матку, зародок починає швидко розвиватися. Виникають зародкові листки, з яких утворюються тканини та органи. На \(16\) - \(18\)-й день у зародка вже є серце, зачатки очей, головного мозку. Наприкінці другого місяця відбувається плацентація з утворенням плаценти.
Плацента, або дитяче місце — орган, який зв'язує плід з організмом матері під час внутрішньоутробного розвитку.
Плацента є особливим органом, який забезпечує плід поживними речовинами й киснем, вбирає продукти обміну, секретує гормони і слугує бар'єром для шкідливих речовин. Після утворення плаценти зародок називають плодом.
Плодовий період — це період розвитку плоду, що триває з початку третього місяця до народження.
Розвивається плід у плодовому міхурі, який розміщений всередині матки й утворений декількома оболонками. Усередині міхур заповнений навколоплідними водами, що утворені внутрішньою плодною оболонкою. Ця рідина захищає плід від механічних пошкоджень та забезпечує його рухи. З організмом матері плід поєднаний пупковим канатиком, або пуповиною, що містить артерії та вену. Завдяки пуповині плід отримує поживні речовини з крові матері для живлення, антитіла для захисту, кисень для дихання, віддає продукти обміну в кров матері в процесі виділення.
Пологи — це фізіологічний процес, яким закінчується вагітність, вихід з тіла матері зрілого плода й посліду (плаценти та зародкових оболонок).
Народження дитини забезпечується переймами й потугами.
Перейми — це періодично повторювані скорочення м'язів матки.
Потуги — це ритмічні скорочення м'язів черевного преса, які долучаються до перейм.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл./ В. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Вид-во «Абетка», 2016. — с. 280 - 281.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / К. М. Задорожний. — Х. : Вид-во «Ранок», 2016. — с. 197.