Теорія:

В однорідних сумішах компоненти не видно навіть під мікроскопом. Такі суміші стійкі і не розділяються при тривалому зберіганні. Для їх розділення часто використовують різницю у температурах кипіння  речовин, тобто в їх леткості. Більш летка речовина випаровується, а менш летка залишається.
Випарювання
Використовується для виділення твердих речовин з розчинів. Розчин поміщають у фарфорову чашку і нагрівають. По мірі випаровування води на стінках чашки утворюються кристалики твердої речовини.
 
Asset 23land_icon.svg
Прилад для випарювання
Кристалізація
Застосовується для виділення великих кристалів твердої речовини. Воду випаровують лише частково. Гарячий розчин залишають відкритим на тривалий час. Вода повільно випаровується, і з розчину випадають кристали речовини.
 
4793059.jpg
Кристали мідного купоросу
 
У величезних масштабах випарювання і кристалізація застосовуються для видобутку солі з солоної природної води.
 
18-08-2017 08-53-13.jpg
Видобуток солі
 
Подібним способом виділяють також кристалики цукру з цукрового сиропу.
Перегонка (дистиляція)
Перегонка (дистиляція) — розділення однорідних сумішей шляхом випаровування летких рідин з подальшою конденсацією їх парів.
 
Найпростіший прилад для дистиляції складається з двох посудин (наприклад, пробірок), пробки з газовідвідною трубкою і склянки з холодною водою для охолодження парів.
 
Суміш нагрівається в одній посудині, а пари більш леткої речовини конденсуються в іншому. Таким чином можна відокремити рідину від розчинених у ній речовин.
 
Asset 5chem.svg
Найпростіший прилад для перегонки
 
У складніших приладах для охолодження парів використовують спеціальний холодильник, через кожух якого проходить проточна вода. При нагріванні суміші спочатку випаровується речовина з найнижчою температурою кипіння. Її пари охолоджуються у холодильнику, а у посудині збирається чиста речовина. Потім нагрівання підсилюють і відокремлюють наступну речовину з вищою температурою кипіння.
 
Asset 11chem.svg
Прилад для перегонки с водяним холодильником
(\(1\) — пара, \(2\) — тепла вода, \(3\) — холодна вода, \(4\) — дистилят)
  
У хімічних лабораторіях при виробництві ліків таким методом отримують дистильовану воду (без домішок розчинних солей).
 
Перегонка використовується для опріснення морської води у тих країнах, де не вистачає питної води.
 
Перегонка є одним з основних способів переробки нафти. Нафта являє собою суміш багатьох речовин. За допомогою перегонки з неї виділяють різні види палива.
 
Перегонка нафи-new.jpg
Перегонка нафти
Хроматографія
В основі цього способу лежить принцип різного поглинання речовин, що розділяються, поверхнею іншої речовини.
 
Найпростішим прикладом хроматографії є поділ барвників на паперовій смужці. Якщо смужку з фільтрувального паперу опустити нижнім кінцем у розчин барвників, то підніматися вони будуть з різною швидкістю і на різну висоту.
 
21-08-2017 12-47-05.jpg
Паперова хроматографія
 
Замість паперу в промисловості для розділення сумішей використовуються вугілля, вапняк та інші речовини.
 
Створено спеціальні прилади — хроматографи, за допомогою яких розділяють складні багатокомпонентні суміші і встановлюють їх склад.